Lumon parvekejulkisivu uudistuu – uusi parvekekaidejärjestelmä

Lumon Oy tuo uuden parvekekaidejärjestelmän uudistuotantoon sekä julkisivu- ja parvekekorjauksiin. Uusi parvekejulkisivu on eurooppalaisten arkkitehtien ja suunnittelijoiden toiveiden ja näkemysten tulos. Heidän tavoitteena on saada selkeitä lasi- tai levypintoja, joissa on vähemmän näkyviä pystyprofiileja. Toiveena on luoda tietynlaista minimalista, aineetonta tyylikkyyttä. Ei umpinaisia parvekekaukaloita vaan avata istumakorkeudella oleva maisema esteettömästi parvekkeelle ja sen takana sijaitseviin asuintiloihin mahdollistaen osalle parveketta intiimisuojan.

Lisäksi uusi tiiviimpi asennustapa vähentää käryjen, tuoksujen, tupakansavun kulkeutumista parvekkeelta toiselle sekä parantaa huomattavasti parvekkeiden akustiikkaa, ääneneristystä. Samalla kaikkien Lumon Oy:n parvekelasi- ja terassituotteiden kahvat, helat ja vetimet saivat uuden yhtenäisen designin.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

25.5.2026

Kaupallinen yhteistyö

Taloyhtiön sisäverkkoa ei tarvitse uusia päätä pahkaa

Taloyhtiöissä käydään parhaillaan vilkasta keskustelua tietoliikenneyhteyksistä. Yhtiöissä liikkuu paljon väärinkäsityksiä sisäverkkoja koskevasta Traficomin tuoreesta määräyksestä. Tärkeintä on muistaa, että määräys ei pakota kiirehtimään verkon uusimisessa.

Valokuitunen

Vantaalaisessa taloyhtiössä siirryttiin elektromekaaniseen lukitusjärjestelmään.

23.9.2025

Vantaalainen taloyhtiö uusi lukituksensa – elektromekaaninen järjestelmä tuo turvallisuutta ja helppoutta

As Oy Rajakentäntie 4:ssä lukituksen uusiminen tuli ajankohtaiseksi linjasaneerauksen alla. Samalla siirryttiin elektromekaaniseen lukitusjärjestelmään. Nyt asukkailla on käytössään yksi avain entisten kahden tai kolmen sijaan.

24.10.2025

Tonttien vuokrasopimusten päättyminen pohdituttaa porilaisia

Porissa jo useampi taloyhtiö on tehnyt päätöksen lunastaa vuokratontti kaupungilta omaksi. Porilaisissa taloyhtiöissä mietityttää, vastaako hinnoittelu edelleen markkinahintaa myös niillä alueilla, joissa vanhojen asuntojen myyntihinnat voivat olla alle 500 euroa neliöltä.

Taloyhtiön piha ei sovellu rakettien ampumiseen.

30.12.2025

Muista turvallisuus vuodenvaihteen ilotulituksissa

Uudenvuoden juhlinnassa täytyy huomioida naapurit, lemmikit ja yleinen turvallisuus. Ilotulitteet tulee ampua riittävän kaukana rakennuksista ja autoista, ja vain ampumiselle varattuna ajankohtana.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti