
Rakli: Rakentaminen kasvaa tänä vuonna parilla prosentilla
Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

Tilastokeskuksen mukaan rakennuslupia myönnettiin vuoden 2015 elo-lokakuussa 8,2 miljoonalle kuutiometrille, joka oli 5,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Kasvua kertyi asuinrakennusten lisäksi liikerakennuksista ja opetusrakennuksista. Kasvu keskittyi Päijät-Hämeen ja Etelä-Pohjanmaan maakuntiin. Pääkaupunkiseudulle myönnettyjen rakennuslupien kuutiomäärä oli myös edelleen kasvussa.
Myönnetyt rakennusluvat, milj. m3, liukuva vuosisumma

Vuoden 2015 elo-lokakuussa asuinrakennuksille myönnettyjen rakennuslupien kuutiomäärä kasvoi 14,5 prosenttia vuodentakaisesta. Asuinrakennuksille myönnetty kuutiometrimäärä oli 2,8 miljoonaa, josta pääkaupunkiseudun osuus oli 1,2 miljoonaa kuutiometriä. Muille kuin asuinrakennuksille myönnetty kuutiomäärä kasvoi elo-lokakuussa reilun prosentin.
Pientaloille myönnetyt asuntoluvat olivat kuluvan vuoden tammi-lokakuussa edellisiä vuosia selvästi alhaisemmalla tasolla, mutta pääkaupunkiseudulle myönnetyt useat kerrostalohankkeet pitivät asunnoille myönnettyjen rakennuslupien määrän kasvussa. Elo-lokakuussa rakennuslupia myönnettiin koko maassa 8 500 asunnolle, joka on 14,8 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Pääkaupunkiseudulle näistä myönnettiin yli 40 prosenttia.
Pääkaupunkiseudun osuus asuinrakentamisesta, myönnetyt rakennusluvat

Rakennushankkeita aloitettiin elo-lokakuussa tilavuudella mitattuna lähes 2 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Samaan aikaan käynnissä olevan rakennustuotannon kiinteähintainen arvo eli volyymi väheni 5,5 prosenttia. Asuinrakennushankkeita aloitettiin lähes 10 prosenttia enemmän vuotta aiemmin.
Uudisrakentamisen volyymi-indeksi 2010=100, trendi

Lähde: Rakennus- ja asuntotuotanto, Tilastokeskus

Rakentamiseen ennakoidaan tänä vuonna kasvua, vaikka asuntorakentamisen aloitukset ovat jäämässä miinukselle. Myös korjausrakentamisen ennustetaan lisääntyvän, käy ilmi suhdannekatsauksesta.

Taloyhtiön pihalla maan alla kulkee erilaisia lämmitykseen, viemäröintiin ja sähköön liittyviä putkia ja kaapeleita. Ne eivät estä istutuksia, kunhan ne ottaa huomioon pihan kasvillisuutta suunnitellessa.

Asuntomarkkinoilla ei näy nopeaa nousua tänäkään vuonna, käy ilmi Pellervon taloustutkimus PTT:n ennusteesta. Ennusteen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskevat tänä vuonna yhden prosentin. Hintojen laskua selittää heikko taloustilanne ja runsas asuntotarjonta.

Talotekniikka-alalla uudistuotannon lasku jatkuu, selviää alan suhdannekyselystä. Korjausrakentamisen kasvumahdollisuuksia heikentävät tukimuutokset. Asuntokorjauksia hidastaa myös monien taloyhtiöiden vaikeus saada lainaa, erityisesti hiljaisten markkinoiden alueilla.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään