Asuntorakentaminen yhä reipastahtista Helsingissä

Koronapandemiasta huolimatta Helsingin asuntomarkkinat ja rakentaminen ovat pysytelleet vilkkaina vuoden 2021 ensimmäisellä neljänneksellä. Helsingin rakentamisen kokonaisvolyymi on pysynyt lähes samoissa lukemissa viime vuoteen verrattuna.

Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana Helsingissä oli rakenteilla olevaa kerrosalaa yhteensä 1,73 miljoonaa kerrosneliömetriä, josta kaksi kolmasosaa oli asuntorakentamista. Kokonaisvolyymi pysyikin samalla tasolla viime vuoteen verrattuna.

Asuntorakentaminen on pysynyt hyvässä vauhdissa. Ensimmäisen kvartaalin lopulla rakennuslupia oli myönnetty 1 237 asunnolle, hieman enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Myös rakenteilla olevien asuntojen määrä oli yhtä korkealla tasolla kuin viime vuoden puolella. Ensimmäisen kvartaalin lopussa asuntoja oli rakenteilla 10 178.

Aloitusten lukumäärä, 1 168, jäi hieman alle viiden vuoden keskiarvon, mutta asuntomarkkinoilla kauppa käy ja rakennuslupia on myönnetty hyvin, joten aloituksille on hyvät edellytykset. Valmistuneita asuntoja oli ensimmäisen vuosineljänneksen lopussa 1 093, mikä on 500 asuntoa vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan, mutta vain hieman vähemmän kuin viiden vuoden keskiarvo vastaavalta ajankohdalta.

Toimitilarakentamisessa suhdanteet vaihtelevat asuntorakentamista enemmän ja vuosi on alkanut edellisvuoden alkua rauhallisemmin. Rakenteilla on 396 000 kerrosneliömetriä toimitiloja, josta hieman yli puolet on liike- ja toimistorakennuksia ja noin kolmasosa julkisia palvelurakennuksia.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.2.2026

PTT: Asuntojen hintojen lasku jatkuu tänä vuonna

Asuntomarkkinoilla ei näy nopeaa nousua tänäkään vuonna, käy ilmi Pellervon taloustutkimus PTT:n ennusteesta. Ennusteen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskevat tänä vuonna yhden prosentin. Hintojen laskua selittää heikko taloustilanne ja runsas asuntotarjonta.

julkisivukorjaus

9.4.2025

RT: Rakentaminen kääntyy varovaiseen kasvuun

Rakennustuotanto mataa historiallisen alhaisella tasolla, mutta rakennusinvestoinnit eivät enää supistu. Tämän vuoden ennuste kaikille rakentamisen lajeille on positiivinen, arvioi Rakennusteollisuus RT. Kasvu kuitenkin käynnistyy varovaisesti ja suuressa epävarmuudessa.

rakentamisen

11.9.2025

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset nousussa – perheasunto kallein Järvenpäässä

Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat nousseet edellisvuotta vähemmän. Monissa kunnissa nousu on erittäin nopeaa. Eniten kasvoivat vesi- ja kaukolämpökustannukset, käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

asuntojen hinnat

13.6.2025

Hypo: Runsas asuntotarjonta hillitsee asuntojen hinnan nousua

Asuntojen hinnat nousevat tänä vuonna koko maassa 0,5 prosenttia ja ensi vuonna 3,0 prosenttia, ennustaa Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Ensi vuonna hinnat nousevat eniten 15 vuoteen, jos korona-ajan nousuvuosi 2021 jätetään huomiotta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti