PRH poistaa kaupparekisteristä myös asunto-osakeyhtiöitä

Patentti- ja rekisterihallituksen (PRH) poistomenettelyn piirissä on mukana toimivia yrityksiä ja asunto-osakeyhtiöitä, joiden rekisteritiedoissa ei ole hallitusta ja jotka eivät ilmoita sitä rekisteriin määräajassa. PRH on tehnyt merkinnän poistomenettelyssä olevien yritysten kaupparekisteritietoihin, kirjoittaa Aamuset.

Kaupparekisteristä poistetaan noin 900 osakeyhtiötä, julkista asunto-osakeyhtiötä, osuuskuntaa ja asunto-osakeyhtiötä, jotka eivät ole ilmoittaneet hallitustaan PRH:n lähettämästä kehotuksesta huolimatta.

Hallitukset on ilmoitettava  kaupparekisteriin 26.2.2020 mennessä.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asunto-osakeyhtiön kaupparekisteristä poistaminen

12.5.2025

Milloin asunto-osakeyhtiö poistetaan kaupparekisteristä?

Taloyhtiö voidaan poistaa rekisteristä tai asettaa selvitystilaan, jos yhtiöllä ei ole rekisteriin merkittyä toimikelpoista hallitusta, elinkeinotoimintalaissa tarkoitettua edustajaa ei ole kaupparekisterissä tai yhtiö on asetettu konkurssiin, joka on rauennut varojen puutteessa.

Tilaajille

laiminlyöntimaksu

19.3.2025

Saitko postia Patentti- ja rekisterihallitukselta? Toimi heti

Taloyhtiöllä on velvollisuus ilmoittaa sen kaupparekisteritiedot Patentti- ja rekisterihallitukselle (PRH) vuosittain. PRH voi määrätä laiminlyöntimaksun taloyhtiölle, joka ei kehotuksesta huolimatta korjaa kaupparekisteritiedoissa olevia puutteita tai virheitä.

asuntokauppa sähköistyy

16.12.2025

Asuntokauppa sähköistyy – mitä se tarkoittaa taloyhtiöille?

Yli puolet kiinteistönvälittäjien asuntokaupoista tehdään jo sähköisesti ja tahdin uskotaan vain kiihtyvän. Taloyhtiöille muutos tarkoittaa siirtymää paperimapeista digiaikaan. Myös huoneistotietojärjestelmän tiedot on pidettävä tarkasti ajan tasalla.

hypo asuntokauppa kasvaa

11.12.2025

Hypo: Asuntokauppa kasvaa ensi vuonna

Asuntokauppa saavuttaa kriisejä edeltäneen tasonsa ensi vuonna, ennustaa asuntoluototukseen erikoistunut Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen hintojen odotetaan nousevan ja vanhojen osakeasuntojen tarjonnan kasvavan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti