
Selvitys: Vesi- ja jätekustannukset nousseet ripeästi
Varsinkin vesi ja jätehuolto ovat tänä vuonna kallistuneet nopeasti edellisvuoteen verrattuna, kun taas sähköenergia on halventunut. Tiedot ilmenevät Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Rakennuskustannukset nousivat vuoden 2019 syyskuussa 0,8 prosenttia vuodentakaisesta, kertoo Tilastokeskus.
Asuinrakentamisen kustannukset pysyivät täsmälleen muun rakentamisen vauhdissa eli nousivat 0,8 prosenttia. Muun talonrakentamisen kustannukset nousivat 0,9 prosenttia. Yksittäisistä kustannuslajeista työpanosten hinnat nousivat eniten, 1,6 prosenttia. Tarvikepanosten hinnat nousivat vain 0,4 prosenttia ja palvelujen hinnat pysyivät ennallaan.
Elokuusta syyskuuhun 2019 rakennuskustannukset pysyivät lähes ennallaan, kasvua oli 0,1 prosenttia.
Lue lisää Tilastokeskuksen tilastojulkistuksesta.

Varsinkin vesi ja jätehuolto ovat tänä vuonna kallistuneet nopeasti edellisvuoteen verrattuna, kun taas sähköenergia on halventunut. Tiedot ilmenevät Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksestä.

Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksen mukaan kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat koko maassa nousseet keskimäärin 3,4 prosenttia. Lounais-Suomessa kustannukset nousivat eniten Porissa ja vähiten Raisiossa.

Rakentamisella on edellytyksiä kääntyä tänä vuonna pieneen kasvuun, mutta asuinrakentamisen kehitys jää heikoksi, selviää kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustavan Raklin suhdannekatsauksesta. Monissa kaupungeissa on ylitarjontaa asunnoista.

Asunnottomien määrä kasvoi viime vuonna Suomessa 20 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Yksineläviä asunnottomia oli viime marraskuussa 4 579, mikä on 773 enemmän kuin edellisvuonna. Asunnottomuus on kasvanut erityisesti nuorten ja naisten keskuudessa.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään