Helsinkiläiset aurinkopaneelien omistajat voivat nyt ryhtyä täysipainoisiksi sähköntuottajiksi

Helsinkiläisten aurinkopaneelien omistajien on nyt mahdollista saada täysi korvaus sähköverkkoon tuottamastaan sähköstä, kaupunki kertoo sivuillaan.

Helenin uuden virtuaaliakkuapalvelun avulla oman tarpeen ylittävä sähköntuotanto menee virtuaaliseen pankkiin. Sieltä sähköä voi tarvittaessa käyttää kun oma tuotanto on matalalla. Jos kertynyttä sähköä ei käytä, se korvataan 13 sentin kilowattituntihintaan eli noin ostosähkön hintaan.

Tyypillisessä omakotiasujan 5 kWp:n (kilowattihuippu) aurinkopaneelipaketissa säästöä voi syntyä yli 160 euroa vuodessa verrattuna entiseen.

Lue aiheesta lisää Helsingin kaupungin sivuilta.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

aurinkopaneelien asennus

22.7.2026

Jätä aurinkopaneelien asennus ammattilaiselle – omatoimiasennuksessa tulipaloriski

Aurinkopaneelien asennus tulee aina tilata ammattitaitoiselta sähköasentajalta, muistuttaa Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry. Huolimaton asennus voi aiheuttaa tulipaloriskin. Myös tulipalotilanteessa on hyötyä ammattilaisen tekemästä asennuksesta.

energiayhteisö tuo säästöjä

27.4.2026

Energiayhteisön perustaminen taloyhtiöön tuo säästöjä

Kerrostalon sisäinen energiayhteisö voi tuoda merkittävän säästön asukkaiden sähkölaskuun, osoittaa Turun yliopiston tuore tutkimus. Energiayhteisössä aurinkovoimalan tuotto jaetaan asukkaiden kesken. Energiayhteisöjä on perustettu taloyhtiöihin varsin vähän.

hoitovastikkeet nousevat

15.1.2026

Huoneiston omistaja, tarkista yhteystietosi ennen yhtiökokousta

Tammikuusta alkaen huoneiston omistajat pääsevät itse tarkistamaan ja päivittämään yhteystietonsa huoneistotietojärjestelmässä. Maanmittauslaitos on avannut verkkosivuillaan asiointipalvelun, josta tiedot päivittyvät huoneistotietojärjestelmään välittömästi.

20.5.2026

Pihalla riittää tilaa juurille ja putkille

Taloyhtiön pihalla maan alla kulkee erilaisia lämmitykseen, viemäröintiin ja sähköön liittyviä putkia ja kaapeleita. Ne eivät estä istutuksia, kunhan ne ottaa huomioon pihan kasvillisuutta suunnitellessa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti