
Hallituksen jäsen, seuraa huolella taloyhtiön taloutta
Taloyhtiön hallituksella on velvollisuus pitää huolta taloyhtiön taloudesta. Talouden tilaa kannattaa seurata yhdessä, jotta uudet hallituksen jäsenet pääsevät helposti kärryille asioista.
Ehken voi liikaa korostaa YSE-ehtoisen urakan, jolla taloyhtiöidenkin urakat useimmiten tehdään, vastaanottotarkastuksen merkitystä. YSE 71 §:ssä todetaan muun muassa: ”Kummankin sopijapuolen on esitettävä toisiinsa kohdistuvat vaatimuksensa perusteiltaan yksilöityinä viimeistään vastaanottotarkastuksessa sillä uhalla, että oikeus näiden vaatimusten tekemiseen on muutoin menetetty.”
Vastaanottotarkastuksen pöytäkirjaan tulee siis merkitä esimerkiksi kaikki virheet sekä niihin liittyvät vaatimukset. Sen lisäksi on merkittävä virheet, joiden osalta urakoitsijaan ei kohdistu vaatimuksia, ja sekin, miksi ei.
Useinkaan vastaanottotarkastus ei enää tarkoita varsinaista kierrosta urakkakohteessa, vaan puutelista tehdään etukäteen, ja taloyhtiön puolesta sen laatii esimerkiksi yhtiön valvoja. Etukäteisvalmistuminen on tärkeää, ja kaikki havaittavissa olevat virheet tulee reklamoida. Rakenteiden avaamista ei edellytetä, mutta syytä on kurkistaa esimerkiksi tarkistusluukkuihin ja varmistaa ovien ja ikkunoiden avautuminen.
Artikkeli on tilaajille
Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Taloyhtiön hallituksella on velvollisuus pitää huolta taloyhtiön taloudesta. Talouden tilaa kannattaa seurata yhdessä, jotta uudet hallituksen jäsenet pääsevät helposti kärryille asioista.

Älä jää muilta saamasi tiedon varaan, vaan perehdy asioihin itse ja luota omaan tekemiseesi. Tämän asian on oman hallitustyönsä aikana oppinut Vuoden 2026 taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valittu forssalainen Laura Leiviskä.

Taloyhtiön hallitus voi tehdä työtään monin eri tavoin. Asunto-osakeyhtiölaki antaa puitteet, mutta arkinen työskentely pitää jokaisessa hallituksessa päättää erikseen. Myös yhteistyöstä isännöitsijän kanssa tulee sopia tarkasti.

Taloyhtiöille tarkoitettu digipalvelu tuo kaikki yhtiön asiakirjat, ilmoitukset ja toiminnot yhteen paikkaan. Tietojen keskittäminen helpottaa huomattavasti taloyhtiön sisäistä asiointia ja viestintää.
PHM Group
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään