Energiatehokas taloyhtiö kutsuu kylään

Nyt pääsee tutustumaan ennakkoluulottomaan ja innovatiiviseen taloyhtiöön. As Oy Pohjolankatu 18-20 järjestää vierailupäivän maanantaina 4.6. klo 16–19. Vierailupäivässä esitellään taloyhtiön remontit ja uudistukset. Tilaisuudessa on myös asiantuntijoiden tiiviitä puheenvuoroja taloyhtiöiden energiansäästöstä ja sitä auttavasta tekniikasta. Tarjolla makkaraa, kahvia ja mehua!

Tampereella tehtiin viime kevättalvena historiaa. Taloyhtiö ryhtyi energian myyjäksi ja kauppasi sähkölaitokselle kaukolämpöä. Kiinteistölehden jo vuosia seuraama As Oy Tampereen Pohjolankatu 18–20 on siitä alkaen myynyt ”liikalämmön” takaisin kaupungin verkkoon.

As Oy Tampereen Pohjolankatu 18–20 on muutenkin vuosien varrella saanut mainetta ennakkoluulottomista energiaratkaisuistaan.

– Meillä on jo kolmisen vuotta ollut käytössä lämmön talteenotto. Tuotamme aurinkoenergiaa ja talomme on tiivis.  Näin meille syntyy toisinaan ylimääräistä lämpöenergiaa, sanoo taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Pertti Vesterinen.

Taloyhtiö on myös asennuttanut maalämmön ja ottaa lämpöä talteen viemärin jätevedestäkin.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

rahoitus kiinteistönhallinnassa

20.11.2024

Kaupallinen yhteistyö

Miten taloyhtiöt voivat hyödyntää rahoitusta kiinteistöhallinnassa?

Rahantarve ei lopu siihen, kun rakennusprojekti saadaan loppuun. Kiinteistöjen hallinta ja kehittäminen vaativat usein suuria investointeja. Taloyhtiöt ja kiinteistönomistajat turvautuvat lainarahoitukseen kattaakseen esimerkiksi korjauksia, energiatehokkuusprojekteja ja laajennuksia.

Halvinlaina.fi

digiturvallisuus

13.11.2024

Digiturvallisuus on tärkeää taloyhtiössäkin

Taloyhtiön tietoverkkoja vastaan voidaan yrittää hyökätä, minkä vuoksi laitteet on hyvä suojata. Digiturvallisuudesta ovat vastuussa niin teleoperaattori, isännöitsijä, huoltoyhtiö, taloyhtiön hallitus kuin osakkaatkin. Rakennusteollisuus RT:n digitaalisen turvallisuuden asianhoitaja Ari Järvinen suosittelee tekemään taloyhtiölle digiturvallisuusohjeet.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

seniorit

12.12.2024

As Oy Rantatuiran seniorit viihtyvät turvallisesti ja iloisesti yhdessä

Oululaisessa As Oy Rantatuirassa asukkaat kokoontuvat viikoittain taloyhtiön kerhotilaan askartelemaan ja pelaamaan pelejä. Viime keväänä taloyhtiössä kokeiltiin tuolijoogaa, jota järjestettiin osana Kiinteistöliiton Ikä- ja muistiystävällinen taloyhtiö -hanketta. Myös ulkopuoliset yrittäjät voivat järjestää toimintaa taloyhtiöissä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti