Poistoilman lämpö kannattaa ottaa talteen ja käyttää rakennuksen lämmitykseen

lämmön talteenotto
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Tyypillisissä 1960–2000-luvuilla rakennetuissa asuinkerrostaloissa on koneellinen poistoilmanvaihtojärjestelmä, jossa poistoilmasta ei oteta lämpöä talteen. Tästä syystä suuri osa asuinkerrostalon sisäilmanenergiasta puhalletaankin huoneenlämpöisenä taivaan tuulin.

Vanhoissa asuinkerrostaloissa ilmanvaihdon kautta hukataan jopa 40 prosenttia rakennuksen lämpöenergiasta. Koneellinen poistoilmanvaihto on siis valtava energiahukka. Poistoilmassa oleva energia on kuitenkin mahdollista ottaa talteen ja käyttää hyväksi rakennuksen lämmityksessä.

Rakkaalla lapsella on monta nimeä

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Janne Laksola

Kirjoittaja on LVI-asiantuntija Kiinteistöliitto Uusimaassa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

16.10.2025

Porilaisessa taloyhtiössä lämpö otetaan talteen poistoilmasta, auringosta ja jätevedestä

As Oy Rojohoppessa tehtiin energiaremontti, joka laski merkittävästi vanhan kiinteistön kaukolämmön kulutusta. Monien toimenpiteiden joukossa on myös harvinainen tapaus: lämmöntalteenotto jätevedestä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

3.3.2026

Kaupallinen yhteistyö

Lämmitystä ilman huolia – kaukolämmölle ei tarvitse uhrata ajatustakaan

Kaukolämpöasiakkaana voit elää ilman huolia. Sinun ei tarvitse stressata lämpökatkoista, huoltotöistä tai odottamattomista lisämaksuista. Saat palvelun, johon kuuluu kaikki: lämpö, verkon ylläpito, valvonta, optimointi, huolto sekä mielenrauha.

Fortum

27.1.2026

Ilmalämpöpumppujen kauppa kasvoi viime vuonna

Lämpöpumppujen myynti kasvoi viime vuonna yli kymmenellä prosentilla, kertoo Suomen lämpöpumppuyhdistys. Kasvu syntyi ilmalämpöpumppujen myynnistä, joka lisääntyi liki 14 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Maalämpö- ja poistoilmalämpöpumppujen kysyntä väheni.

aurinkoenergia ja lämmön talteenotto

27.3.2025

Lausteenkulma investoi aurinkoenergiaan ja lämmön talteenottoon

Monessa taloyhtiössä mietitään kustannustehokkaampia ja vähäpäästöisempiä energiaratkaisuja. Turun Lausteella ryhdyttiin tuumasta toimeen, ja nyt osa lämmön talteenottojärjestelmän tarvitsemasta sähköstä kerätään taivaalta.