Mihin lataussähkön korvaaminen perustuu?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Sähköajoneuvot ovat yleistyneet nopeasti taloyhtiömaailmassa. Ajoneuvon lataajan on korvattava lataamiseen käyttämänsä sähkö yhtiölle, mutta harva tietää, mihin korvaaminen perustuu.

Sähköajoneuvon lataamisen kuluttaman sähkön korvaaminen voi perustua yhtiöjärjestysmääräykseen tai sopimukseen. Taloyhtiö ei voi periä osakkaalta muita maksuja kuin yhtiöjärjestyksen mukaisen yhtiövastikkeen tai muun yhtiöjärjestykseen perustuvan lisämaksun. Osakkaat voivat kuitenkin halutessaan sitoutua sopimuksella maksamaan yhtiölle muitakin maksuja kuin yhtiöjärjestyksessä mainittua vastiketta.

Ladatun sähkön korvaamista koskeva ehto voidaan lisätä yhtiöjärjestykseen latausvastikkeena, jonka periminen perustuu mitattuun sähkön kulutukseen. Sen vuoksi, koska korvauksen perusteen tulee olla mitattu sähkön kulutus, latauslaite on varustettava mittauslainsäädännön asettamat vaatimukset täyttävällä mittauslaitteella. Muutos yhtiöjärjestykseen tehdään 2/3 määräenemmistöpäätöksellä, ellei yhtiöjärjestyksessä määrätä tiukemmasta menettelystä.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Katja Lauronen

Kirjoittaja on juristi Suomen Kiinteistöliitto ry:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

26.1.2026

Sähköinen asiointi pakolliseksi kaupparekisterissä – mitä se tarkoittaa taloyhtiöille?

Vuoden alusta lähtien asunto-osakeyhtiöiden ja keskinäisten kiinteistöosakeyhtiöiden on tehtävä kaikki kaupparekisteriin liittyvät ilmoitukset ja hakemukset sähköisesti YTJ-palvelussa. PRH ei enää käsittele paperisia ilmoituksia, eikä rekisteröintivelvollisille yhtiöille myönnetä poikkeuksia sähköisestä asioinnista.

Tilaajille

20.4.2026

Täytyykö vastike maksaa, jos asuntoa ei voi käyttää?

Taloyhtiöissä peritään vastikkeen lisäksi erilaisia käyttökorvauksia esimerkiksi saunasta, pesutuvasta ja autopaikasta. Entä jos asuntoa, talon saunaa tai autopaikkaa ei voi käyttää esimerkiksi korjaushankkeen tai teknisen vian vuoksi – onko vastike tai maksu silti maksettava?

Tilaajille

asunto-osakeyhtiön kaupparekisteristä poistaminen

12.5.2025

Milloin asunto-osakeyhtiö poistetaan kaupparekisteristä?

Taloyhtiö voidaan poistaa rekisteristä tai asettaa selvitystilaan, jos yhtiöllä ei ole rekisteriin merkittyä toimikelpoista hallitusta, elinkeinotoimintalaissa tarkoitettua edustajaa ei ole kaupparekisterissä tai yhtiö on asetettu konkurssiin, joka on rauennut varojen puutteessa.

Tilaajille

korjausten ajoittaminen

7.8.2025

Kuntoarvio ja rakenteiden käyttöikätiedot auttavat taloyhtiötä korjausten ajoittamisessa

Taloyhtiö voi vaikuttaa merkittävästi siihen, miten kauan rakennuksen osat ja laitteet pysyvät toimintakuntoisina. Rakenteiden kunnon seuraaminen sekä huoltojaksojen noudattaminen varmistavat, että tekninen käyttöikä on mahdollisimman pitkä.