Rakentamisen suhdannehuippu on yhä lähempänä?

Euroissa mennään vielä ylöspäin, mutta kuutioissa ei, arvioi Luja-yhtiöiden hallituksen puheenjohtaja, vuorineuvos Hannu Isotalo alkanutta vuotta betonirakentajan kannalta.

– Suhdannehuippu on saavutettu, mutta sellaista varovaisuutta ei asiakaskunnassa vielä näy, mitä Ruotsissa näkyy, Isotalo jatkaa.

Vilkkaaksi kiihtynyttä rakennussuhdannetta jarruttaa tällä hetkellä etenkin työnjohtotason työvoimapula.

Luja-yhtiöt toimii Ruotsin betoniteollisuudessa yhteisyritys Prefabmästarna Sverige AB:n kautta. Tukholman alueen asuntorakentamishankkeiden viivästyminen on näkynyt jo koko tuotantoketjussa, kertoo Lujabetonin toimitusjohtaja Mikko Isotalo.

Lujatalo-konserni kasvatti viime vuonna liikevaihtoaan viime vuonna 9,7 prosentilla 544,7 miljoonaan euroon. Liikevoitto kasvoi 8 prosentilla 277 miljoonaan euroon. Lujatalo myi perustajaurakoituja Lujakoteja viime vuonna ennätykselliset 583 kappaletta, kun edellisenä vuonna näiden myynti oli 249 kappaletta. Kaikkiaan Luja urakoi yhteensä yli 1400 asuntoa.

Myös Lujabetoni kasvoi ja teki hyvää tulosta etenkin pääkaupunkiseudun asuntorakentamisbuumin ansiosta, kuten myös samaan yritysryhmään kuuluva Fescon.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Rakentamisen kasvu jää tänä vuonna heikoksi.

2.9.2025

Rakentamisen kasvu jää tänä vuonna heikoksi – asuinrakentamisen toipuminen hidasta

Rakentamisen kehitys on ollut odotettua heikompaa alkuvuoden aikana. Asuinrakentaminen elpyy hitaammin kuin ennakoitiin, mutta kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa, ennustaa Rakli suhdannekatsauksessaan.

10.9.2024

Rakentamisen vaikeudet jatkuvat, mutta pahin on ohi

Rakentamisen vaikeudet jatkuvat kuluvana vuonna, mutta laskeva korkotaso, alhaisempi inflaatio ja taloustilanteen kohentuminen tukevat rakentamisen toipumista, ennustaa kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustava Rakli suhdannekatsauksessaan.

28.2.2025

Aran toiminta päättyy – tilalle Valtion tukeman asuntorakentamisen keskus

Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Aran toiminnot itsenäisenä virastona päättyvät. Sen tehtävät siirretään Valtion tukeman asuntorakentamisen keskukseen, jonka toiminta käynnistyy 1. maaliskuuta.

rakentamisessa ei käännettä

24.9.2024

RT: Rakentamisessa ei näy käännettä parempaan

Rakennusala supistui viime vuonna ennätyksellisen paljon, 16 prosenttia edellisvuodesta. Ensi vuodelle Rakennusteollisuus RT ennustaa neljän prosentin kasvua, korjausrakentamiseen vain prosentin kasvua. Korjausrakentamista on rasittanut viime vuodesta lähtien korkojen ja kustannusten nousu.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti