Iltarinteen kattoremontissa vastoinkäymiset kääntyivät voitoksi

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

As Oy Espoon Iltarinne on valmistunut vuonna 1982. Taloyhtiössä on kaksi yksitasoista rivitaloa, joissa on yhteensä 12 huoneistoa. Ammattilaisten tekemä kuntoarvio vahvisti sen, minkä osakkaat olivat tajunneet jo aiemmin: alkuperäiset vesikatteet olivat tulleet elinkaarensa päähän. Hallituksen puheenjohtaja Pirjo Räty kertoo, miten onnistunut kattoremontti saatiin päätökseen huolellisen suunnittelun ja kilpailutuksen ansiosta.

Taloyhtiössä oli perinteisesti pidetty huolta kiinteistöstä omatoimisesti, ja asukkaat olivat aktiivisesti osallistuneet talkoisiin. Vuonna 2020 tehtiin ensimmäistä kertaa ammattilaisten tekemä kuntoarvio. Tämä paljasti sen, mikä oli jo pitkään ollut tiedossa: katot olivat elinkaarensa päässä, ja niiden uusiminen oli kiireellistä. Varttilevykatot oli tehty ilman aluskatetta, kulkusiltoja tai lumiesteitä, ja ilmanvaihto osoittautui puutteelliseksi.

Kuntoarvion perusteella lähdettiin suunnittelemaan kattoremonttia ja samassa yhteydessä mahdollisesti tehtäviä parannuksia ilmanvaihtoon sekä kaapeliverkon uusimista. Kattoremontin suunnittelun aloitusta jouduttiin kuitenkin siirtämään muutamalla vuodella, koska taloyhtiössä oli aloitettu sisäilmaongelmien korjaaminen, mikä oli priorisoitu kattoremontin edelle. Sisäilmakorjausten aikana niitä tehnyt insinööritoimisto tarjosi palveluna myös kattoremontin suunnittelua ja projektinjohtoa, mihin taloyhtiö tarttuikin.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Otto Aalto

Kirjoittaja on Kiinteistölehti Uusimaan tuottaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

vuokranantajien ostoaikeet

15.4.2025

Kysely: Vuokranantajien ostoaikeet kääntyivät laskuun

Yksityisten vuokranantajien ostoaikeet ovat olleet maltillisessa nousussa viimeiset yli puolitoista vuotta, mutta tänä keväänä ne kääntyivät hienoiseen laskuun. Noin 40 prosenttia lainaa hakeneista kokee, että lainansaanti asuntosijoitustoimintaan on vaikeutunut.

uhanalaiset tervapääskyt

30.5.2025

Korjaushankkeet uhkaavat tervapääskyjen pesäpaikkoja – mitä taloyhtiöt voivat tehdä?

Uhanalaiset tervapääskyt ovat katoamassa kattojemme yltä, ja korjaus- ja uudisrakentaminen uhkaa entisestään väheneviä pesäpaikkoja. Taloyhtiöt voivat toimia ratkaisijoina tarjoamalla esimerkiksi tekopesiä tai pääskyhotelleja tervapääskyille.

27.11.2025

Taloyhtiön väestönsuoja – huolla, tarkasta ja varaudu

Taloyhtiön oma väestönsuoja on pidettävä rakenteidensa, laitteidensa ja varusteidensa osalta kunnossa. Koneet ja laitteet tulee tarkistaa kerran vuodessa. Kattava huolto tiiveyskokeineen tehdään kymmenen vuoden välein.

lämmitysjärjestelmän uudistaminen

15.1.2025

Valmistaudu lämmitysjärjestelmän uudistamiseen huolella

Teknologian tutkimuskeskus VTT selvitti asuinrakennuksissa toteutettujen lämpöpumppuhankkeiden onnistumista. Tutkimuksessa huomattiin, että hankkeisiin lähdetään usein puutteellisin lähtötiedoin ja myös seuranta on puutteellista. Lämmityslaitteiston toimintaa tulee seurata aktiivisesti.