Kiinteistömessut suuremmat kuin koskaan

Kaksipäiväisillä Kiinteistömessuilla on mukana enemmän yrityksiä kuin koskaan. Messut kokoavat yhteen korjausrakentamisen, kiinteistöjen ylläpidon, pintakäsittelyn, julkisivujen kunnostamisen ja viherrakentamisen ammattilaiset 26.–27.9. Messukeskuksessa, Helsingissä.

Rakennusalan hyvä vire näkyy Kiinteistömessuilla, sillä tapahtuma on käytännössä loppuunmyyty. Mukana on lähes 180 yritystä, mikä on enemmän kuin koskaan aikaisemmin. Tapahtuma tarjoaa hyvän näkemyksen toimialan uutuuksiin sekä mielenkiintoista ja asiantuntevaa ohjelmaa aamusta iltaan, kahden päivän ajan.

”Kiinteistömessut on yksi keskeinen kohtaamispaikka, jonne tullaan tapaamaan omia sidosryhmiä ja alan muita ammattilaisia”, kertoo Real Estate Members -kumppanuusverkoston vetäjä, Kiinteistöalan Kustannus Oy:n toimitusjohtaja Veli-Pekka Tihlman.

REM-kumppanit ovat mukana Kiinteistömessuilla hulppealla 200 m2:n suuruisella yhteisosastolla, jossa on mukana 11 kumppaniverkoston toimijaa, osa partnereista on mukana omilla osastoillaan.

”Messuille osallistuminen ja verkostoituminen on tärkeää, ja suuri REM-yhteisosasto tarjoaa pienillekin yrityksille hyvän näkyvyyden ja kustannustehokkaan tavan osallistua messuille”, Tihlman toteaa.

Kaikki alan tuotteet ja palvelut hyvin edustettuina

Tapahtumasta löytyvät kaikki korjausrakentamiseen ja kiinteistöjen ylläpitoon löytyvät tuotteet ja palvelut sekä talotekniikkaratkaisut, energiaan liittyvät, jäte- ja ympäristönhuollon, IT- ja tietotekniikka- sekä puhtauteen liittyvät tuotteet ja -palvelut. Myös ulkoalueiden ja julkitilojen kalusteet ja varusteet ovat esillä.

Laadukas ohjelma pureutuu uusiin energiaratkaisuihin, sisäilman laatuun ja taloyhtiöiden ajankohtaisiin kysymyksiin

Kiinteistömessuilla on laaja kattaus huipputason asiantuntijapuheenvuoroja, haastatteluita ja keskusteluita.

Rakennuslehden keskiviikkoiltapäivään ajoittuva seminaari käsittelee suomalaisten rakennusten sisäilmaongelmia. Seminaarin avaa Rakennuslehden toimituspäällikkö Seppo Mölsä teemalla ”Näin Suomi homehtui”. Sisäilmaongelmista jatkavat THL:n tutkimusprofessori Anne Hyvärinen, FCG Suunnittelu ja Tekniikka Oy:n toimialajohtaja Juhani Pirinen sekä Matinkylän Huolto Oy:n toimitusjohtaja Mikko Peltokorpi.

Energiaan liittyvistä ajankohtaisista asioista puhuvat Fortumin teknologiajohtaja Heli Antila, Messukeskuksen kiinteistöyksikön päällikkö Patrik Kuhlman ja Motivan Harri Heinaro. Taloyhtiöihin ja osakkaisiin liittyvistä kysymyksistä puhuvat Kiinteistöliiton toimitusjohtaja Harri Hiltunen, kehityspäällikkö Jari Virta ja vanhempi lakiasiantuntija Virpi Heinonen. Samasta aihepiiristä puhuvat Isännöintiliiton Pekka Harjunkoski sekä Vahanen Pron Anu Norros.

Kiinteistömessut järjestetään samaan aikaan turvallisuustapahtuma FinnSecin, kyberturvallisuustapahtuma Cyber Security Nordicin, Avita Audiovisual Expon sekä Ahlsell Expon kanssa 26.–27.9. Messukeskuksessa, Helsingissä. Tapahtuma toteutetaan yhteistyössä Isännöintiliiton ja Kiinteistöliiton kanssa.

Katso koko ohjelma verkkosivuilta ja ilmoittaudu maksutta kävijäksi Kiinteistömessuille!

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

18.7.2025

Suojaudu oikein ukkosen aiheuttamilta vahingoilta

Ukkosen lähestyessä sulje ovet ja ikkunat, irrota sähkölaitteet pistorasioista, varmista, ettei irtain omaisuus pääse lentämään tuulen mukana, ja valmistaudu mahdolliseen sähkökatkoon.

17.9.2025

Kaupallinen yhteistyö

Pieni avain, suuri vahinko – VastuuPLUS toi ratkaisun

Taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja kadotti yhtiön yleisavaimen. Taloyhtiöllä oli onneksi Howdenin Vastuuplus-asiakasetutuote, joka korvaa myös yleisavaimen katoamisia hallituksen jäsenen hallusta.

Howden Finland Oy

23.10.2025

Mitä tehdä, jos lämmitys ei toimi kunnolla?

Lämmityskauden alettua asukkaat voivat havahtua siihen, ettei lämmitys toimi kuten pitäisi. Syy voi löytyä yksittäisten patterien tai koko lämmitysjärjestelmän toiminnasta.

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti