Fastighetstidningen: kirkko myy kiinteistöjään

Ruotsin luterilainen kirkko on taloudellisissa vaikeuksissa ja sen pitäisi vähentää kulujaan jopa puoli miljoonaa kruunua eli 51 000 euroa – päivittäin. Siksi kirkko on nyt myymässä kiinteistöjään, kertoo Fastighetstidningen. Artikkelissa kerrotaan, kuinka Edanen kylässä Värmlannissa on selvästi ”kirkon näköinen” kappelirakennuskin myynnissä . Kiinnostuneiden jono kiemurteli ensimmäisellä näytöllä kauas ulos, ja kiinnostuneita oli jo ilmoittautunut 72, kertoi kiinteistönvälittäjä Hanna Bengtsson lehdelle.

Talousvaikeudet johtuvat ennen kaikkea jäsenkadosta. Kirkollisten rakennusten myyntiä vaikeuttaa kuitenkin se, että ulkoasu on usein suojeltu. Lisäksi kirkolla on velvollisuus olla kohtuullisen helposti tavoitettavissa, joten kirkkoverkkoa ei voi harventaa liikaa.

Lue koko juttu Fastighetstidningenin verkkolehdestä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

27.1.2026

Ilmalämpöpumppujen kauppa kasvoi viime vuonna

Lämpöpumppujen myynti kasvoi viime vuonna yli kymmenellä prosentilla, kertoo Suomen lämpöpumppuyhdistys. Kasvu syntyi ilmalämpöpumppujen myynnistä, joka lisääntyi liki 14 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Maalämpö- ja poistoilmalämpöpumppujen kysyntä väheni.

7.11.2025

Sähköautojen latauslaitteiden myynti laski – hidaslataus kasvoi reippaasti

Kiinteistöihin asennettavien sähköauton latauslaitteiden alkuvuoden myynti oli syyskuun lopussa 20 616 kappaletta. Se on 5,9 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Hidaslatauslaitteiden myynti sen sijaan kasvoi 5,0 prosenttia.

5.5.2026

Sähköauton latauslaitteiden myynti laski vuoden alussa

Kiinteistöihin asennettavien sähköauton latauslaitteiden myynti väheni vuoden alussa kuudenneksella viime vuoteen nähden. Laitteita myytiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 15,8 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liitto (STK) tiedotteessaan.

Uudiskohteen virheestä tulee reklamoida kohtuullisessa ajassa.

14.11.2025

Uudiskohteen virhe – mitä jos myyjä ei vastaa reklamaatioon?

Uudiskohteen virhe saattaa ilmetä vasta vuositarkastuksen jälkeen. Tällaisesta virheestä tulee reklamoida kohtuullisessa ajassa. Joskus voi tulla eteen tilanne, että myyjä alkaakin esittää vaikeasti tavoiteltavaa.

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti