Suomen Kiinteistölehti pureutuu lokakuussa LVI-aiheisiin

Lokakuun Suomen Kiinteistölehti tutustuu rivitalon käyttövesiputkiston uusimiseen ja perehtyy viemärikuvauksen saloihin.

Talokeskuksen uusi toimitusjohtaja Anssi Väätäinen varoittaa taloyhtiöitä korjausvelan kasvusta, kun energian ja palveluiden hinnat nousevat ja kiinteistönpitoon jää entistä vähemmän varoja. Ylläpidon suunnitelmallisuus ja kuntoarvio tulevat avuksi.

Hämeenlinnassa As Oy Ainontie 5–9:ssa löytyi asiantunteva valvoja omasta hallituksesta, kun yhtiössä käynnistyi käyttövesiputkien uudistaminen. Rivitaloyhtiön remontin sujuminen varmistettiin hyvällä suunnittelulla, eikä asunnoista tarvinnut edes muuttaa pois työn ajaksi.

Kaukolämpöverkoissa tullaan siirtymään matalampaan kiertolämpötilaan, mihin on syytä varautua kaukolämpölaitteistoa uusiessa. Taloyhtiön harkittavaksi tulee myös, kannattaako ostaa laitteisto omaksi vai tehdä leasing-sopimus.

Mitä viemärikuvauksesta pitäisi tietää ja milloin sellaista tarvitaan? Vastaukset löydät artikkelista Viemäri on kuvaamisen väärti!

Nämä ja monet muut mielenkiintoiset aiheet löydät taloyhtiöiden omasta lehdestä, Suomen Kiinteistölehdestä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.6.2025

Tiilikatto kuntoon kesäkuun Kiinteistölehdessä

Kesäkuun Suomen Kiinteistölehti vieraili hämeenlinnalaisessa taloyhtiössä, jossa tehtiin kattoremontti. Kerromme myös märkätilojen kunnossapidosta, pienen taloyhtiön isännöinnistä ja taloushallinnosta sekä annamme vinkkejä, kuinka taloyhtiö voi välttää viemärien tukkeutumisen.

4.10.2024

Kaupallinen yhteistyö

Tyytyväisyys Suomen Kiinteistölehteen kasvoi huomattavasti

Suomen Kiinteistöliiton jäsenet ovat aiempaa tyytyväisempiä Suomen Kiinteistölehteen, käy ilmi liiton syyskuussa julkistetusta jäsentutkimuksesta. Vastaajista yli 90 prosenttia kertoi olevansa tyytyväinen tai erittäin tyytyväinen lehteen.

Kiinteistömedia Oy

suomen kiinteistölehden levikki

6.2.2025

Suomen Kiinteistölehden levikki jatkaa kasvuaan 

Suomen Kiinteistölehden tilausten määrä on nousussa. Lehden tuore levikintarkastus kertoo, että Kiinteistölehden numerokohtainen levikki viime vuonna oli 34 954 kappaletta. Tänä vuonna lehti juhlii 100-vuotista taivaltaan.

23.1.2025

Vuoden ensimmäinen Kiinteistölehti sukeltaa vesiaiheisiin

Tammikuun lehdessä käymme tutustumassa vedenpumppaamoon Keski-Uudellamaalla ja selvitämme, mikä vedessä maksaa. Kerromme myös, kuinka 15 helsinkiläistä taloyhtiötä yhdisti voimansa kiinteistönhoidon kilpailuttamisessa. Lisäksi lehdessä paneudutaan taloyhtiön tilinpitoon.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti