Onko taloyhtiössäsi ollut viime vuosina vesivuotovahinkoja?

Vesivuotovahinkojen ennaltaehkäisyyn liittyvät hankinnat etenevät hitaasti taloyhtiössä. Kun kyse on sellaisesta, mitä ei juuri tässä ja nyt välttämättä näytä tarvittavan, hankinta hautuu muiden kuten kiireisten vesivuotokorjausten alle. Vakuutusyhtiöt suosittelevat nykyisin vesivuotokaukalon kaveriksi vesivuotohälyttimiä, mutta vain harvoilla tämä järjestelmä on käytössä.

Ympäristöministeriön teettämässä tuoreessa selvityksessä kerrotaan asuinrakennusten korjaustarpeesta ja kosteusvaurioiden korjaustoiminnasta. Kosteusvaurioiden skaala on laaja. Kartoituksen mukaan lukumääräisesti eniten kosteusvaurioita aiheuttivat putkirikot ja laitteiden tai kalusteiden ja putkien väliset vuotavat liitokset. Toisena tulivat virheelliset rakenteet kuten puuttuva vedeneristys.

Selvitystä varten kerättiin tiedot 431 kosteusvauriosta, mukana oli kaikenikäisiä rakennuksia ja erilaisia rakenteita. Selvityksen mukaan noin puolessa tapauksista (47 %:ssa tapauksista ja 48 %:ssa niiden kustannuksista) kosteusvaurion aiheuttama vahinko olisi voitu estää tai minimoida.

Selvityksen mukaan toinen puoli vahingoista oli luonteeltaan sellaisia, ettei asukas itse olisi voinut niihin vaikuttaa. Näissä tapauksissa mainittiin rakenne- ja materiaalivauriot, mutta myös jääkaapin ja astianpesukoneen rikkoutumiset.

Korjausrakentaminen jyrää ennaltaehkäisyn

Finanssialan Keskusliiton mukaan korvattavia vesivuotovahinkoja oli vuonna 2015 yhteensä 35 082 kappaletta, euroissa 145 miljoonaa, noin 100 vesivahinkoa per päivä. Rakennuskannan korjausvelka on Suomessa noin 30 – 50 miljardia euroa. Vuotovahingot ovat merkittävä osa korjausvelasta. Kosteus- ja homevaurioiden terveydellisten talousvaikutusten suuruusluokka on noin 500 miljoonaa euroa vuodessa. Kosteus- ja homeongelmiin liittyvät terveyshaitat aiheuttavat vuodessa 450 miljoonan euron kustannukset, jotka koituvat suurimmaksi osaksi kuntien maksettavaksi.

Taloyhtiöt ja asukkaat talkoisiin

Jokainen asukas voi vaikuttaa omilla toimillaan. Muista tarkastaa säännöllisesti vettä käyttävien laitteiden liitokset, sulata jääkaappi riittävän usein, huolla laitteet tarvittaessa. Katsasta myös aika ajoin kotisi, onko merkkejä kosteusvaurioista. Tämä ei toki yksin riitä. Rakennuttajien ja korjaajien tulee toimia vastuullisesti. Taloyhtiöiden hallitusten jäsenten pitää olla perillä oman taloyhtiönsä asioista ja kiinteistön tilasta.

Vuotokaukalon kaveriksi vesivuotohälytin

Astianpesukoneen alle oikein asennettu ja oikean kokoinen vesivuotokaukalo antaa perussuojan, mutta se ei paljasta kaikkia vuotoja eikä estä vahinkoa, jos asukas on vaikkapa matkoilla. Vuotokaukalon kaveriksi kannattaa hankkia vesivuotohälytin, joka lähettää tiedon vesivuodosta tekstiviestillä haluttuun numeroon. Vesivuotohälytin ilmoittaa niin vuotavista liitoksista kuin rikkimenneen jääkaapin vesivuotovalumista.

─ Järjestelmä on estänyt vakavan vahingon viidessä vuodessa kuusi kertaa. Asennusten yhteydessä löytyi jo kaksi alkavaa vesivuotoa. Järjestelmän hinta on pieni verrattuna saatuun säästöön, kertoo Asunto Oy Peltoniemenkuja 4 hallituksen pj. Vesa Oinonen.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

biojätteen määrä sekajätteessä

15.5.2025

Tutkimus: Biojätteen määrä sekajätteessä vähentynyt

Kotitalouksien sekajätteessä olevan biojätteen määrä on merkittävästi vähentynyt viime vuosina. Tämä käy ilmi kuntien jätelaitosten vuosina 2023 ja 2024 tekemistä tutkimuksista. Tätä nykyä sekajätepussissa on biojätettä keskimäärin enää noin 29 prosenttia.

uudisasuntojen kauppa

26.11.2024

Uudisasunnot käyvät yhä huonosti kaupaksi

Uudiskohteiden asuntokauppa on edelleen hiipunut tänä vuonna, vaikka käytettyjen asuntojen kauppa on tasaisesti piristynyt pitkin vuotta, käy ilmi Kiinteistönvälitysalan keskusliiton katsauksesta. Syy on todennäköisesti uudisasuntojen ja käytettyjen asuntojen suuri hintaero. Hintaeron odotetaan kaventuvan pian.

veden hinta

22.1.2025

Investointitarpeet nostavat talousveden hintaa

Vesimaksuihin kohdistuu kasvava korotuspaine. Verkostoja on saneerattava, puhdistusvaatimukset kiristyvät, ja vesihuollon turvallisuuteen on panostettava aiempaa enemmän. Keski-Uudenmaan Veden toimitusjohtaja Kari Korhonen vakuuttaa, että vettä kyllä riittää.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

häätöjen määrä

18.6.2025

Raportti: Häätöjen määrä on selkeässä kasvussa

Häätöjen määrä on Suomen suurimmissa kaupungeissa lisääntynyt keskimäärin 80 prosenttia viimeisten kymmenen vuoden aikana. Häätö saadaan valtion tukemista vuokra-asunnoista suhteessa useammin kuin vapaiden markkinoiden vuokra-asunnoista. Häädetyistä valtaosa on matalasti koulutettuja miehiä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti