Taloyhtiön hyvä hallintotapa -suositus 2016

Virallinen Taloyhtiön hyvä hallintotapa -suositus 2016 julkaistiin 31.8.2016. Taloyhtiöille tarkoitettu suositus on nyt ilmestynyt myös painettuna kirjana.

Taloyhtiön hyvä hallintotapa koostuu 63 suosituksesta, jotka koskevat taloyhtiön toiminnan suunnittelua, yhtiökokousta, hallitusta, isännöintiä, riskienhallintaa ja riidanratkaisua, tilitarkastusta ja toiminnantarkastusta, osakas- ja asukasviestintää sekä osakkaan oikeuksia ja velvollisuuksia. Suositukseen sisältyy myös aiempi viestintäsuositus taloyhtiölle.

Suositus täydentää asunto-osakeyhtiölain määräyksiä: siinä on paljon järkeviä ohjeita, joita ei löydy lainsäädännöstä. Taloyhtiön hallitusten soisikin tutustuvan suositukseen tuoreeltaan. Suositus kannattaa ottaa käyttöön taloyhtiössä, sillä sitä noudattamalla toimitaan reilusti, avoimesti ja suunnitelmallisesti.

Taskukokoinen suositus kulkee vaivatta mukana esimerkiksi hallituksen kokouksissa ja yhtiökokouksissa.

Suosituksen ovat laatineet Kiinteistöliitto, Isännöintiliitto ja Kiinteistöalan hallitusammattilaiset AKHA ry yhteistyössä oikeusministeriön kanssa. Painetun kirjan kustantaja on Kiinteistöalan Kustannus Oy.

Tutustu suositukseen ja tilaa se Kiinteistöalan Kustannuksen verkkokaupasta!

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

24.6.2026

Hallituksen jäsen, seuraa huolella taloyhtiön taloutta

Taloyhtiön hallituksella on velvollisuus pitää huolta taloyhtiön taloudesta. Talouden tilaa kannattaa seurata yhdessä, jotta uudet hallituksen jäsenet pääsevät helposti kärryille asioista.

12.5.2026

Kuukauden kasvo: Taloyhtiön etu edellä

Älä jää muilta saamasi tiedon varaan, vaan perehdy asioihin itse ja luota omaan tekemiseesi. Tämän asian on oman hallitustyönsä aikana oppinut Vuoden 2026 taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaksi valittu forssalainen Laura Leiviskä.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

23.6.2026

Hallituksen ja isännöitsijän työnjaosta sovittava yhdessä

Taloyhtiön hallitus voi tehdä työtään monin eri tavoin. Asunto-osakeyhtiölaki antaa puitteet, mutta arkinen työskentely pitää jokaisessa hallituksessa päättää erikseen. Myös yhteistyöstä isännöitsijän kanssa tulee sopia tarkasti.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti