VVO-konserni osti 2 274 vuokra-asuntoa

VVO-konserniin kuuluva VVO Kodit Oy osti ICECAPITAL Housing Fund II rahaston. Rahasto omistaa 2 274 vuokra-asuntoa.

Ostetut asunnot ovat markkinaehtoisia ja valtaosa niistä sijaitsee Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla sekä Tampereella. Muita sijaintipaikkakuntia ovat Jyväskylä, Kerava, Kuopio, Lahti, Mäntsälä, Nurmijärvi, Oulu sekä Turku.

– Ostetun rahaston asunnot ovat uusia ja niiden sijainnit kullakin paikkakunnalla ovat erinomaisia. Ostettu rahasto täydentää erinomaisesti konsernin olemassa olevaa asuntokantaa. Osto on osa strategiamme mukaisen kasvutavoitteen toteuttamista. Hyvien julkisen liikenteen yhteyksien ja palvelujen äärellä oleville vuokra-asunnoille on kasvava kysyntä. Tavoitteemme on jatkaa vuokra-asuntoinvestointeja Suomen kasvukeskuksissa, erityisesti pääkaupunkiseudulla, VVO-konsernin toimitusjohtaja Jani Nieminen sanoo.

– Olemme tyytyväisiä, että kesken toimikauden myydyn rahaston asunnot säilyvät kaupan jälkeen edelleen vuokrakäytössä, ICECAPITALin toimitusjohtaja Ari Lahti.

Osapuolet ovat sopineet, että rahaston kokonaiskauppahintaa ei julkisteta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

10.9.2025

Jättikö vuokralainen vuokran maksamatta? Vuokranantaja: toimi näin

Jos vuokranmaksussa ilmenee ongelmia, vuokranantajan on syytä puuttua asiaan nopeasti. Jos vuokranmaksua ei yrityksistä huolimatta saada sujumaan, vuokrasopimuksen päättäminen voi jäädä ainoaksi vaihtoehdoksi.

3.12.2025

Hallintaan otetun huoneiston vuokraaminen – huomioi nämä asiat

Huoneistojen hallintaanottotilanteet ovat yleistyneet taloyhtiöissä. Kun hallintaanottopäätös on tehty yhtiökokouksessa ja annettu lain mukaisesti tiedoksi eikä sitä ole moitittu, on huoneiston vuokraamisen aika.

Tilaajille

Asumismenot laskevat tänä vuonna hieman.

8.12.2025

Kun vuokratontin sopimus päättyy, mitä tapahtuu?

Tontin vuokra-ajan päättyessä taloyhtiö neuvottelee tontin omistajan kanssa uuden sopimuksen. Tämä voi tarkoittaa vuokran korotusta. Jos yhteisymmärrystä ei saavuteta, tulee ratkaistavaksi, mitä tapahtuu tontilla olevalle rakennukselle ja kiinnityksille.

Tilaajille

asuntosijoittamisen houkuttelevuus kasvaa

22.10.2025

Millainen vakuutus vuokranantajan kannattaa ottaa?

Vuokranantajille on tarjolla laajasti erilaisia vakuutuksia. Vakuutuksen valintaan vaikuttaa ensinnäkin se, onko asuntoja yksi vai useampi. Lisäksi huomioon on otettava, millaisia asuntoja vuokrataan ja kuinka kattavan turvan vuokranantaja haluaa. 

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti