
Muista turvallisuus vuodenvaihteen ilotulituksissa
Uudenvuoden juhlinnassa täytyy huomioida naapurit, lemmikit ja yleinen turvallisuus. Ilotulitteet tulee ampua riittävän kaukana rakennuksista ja autoista, ja vain ampumiselle varattuna ajankohtana.

Kymmenen henkilöä sai ilotulitteesta sairaalahoitoa vaatineen silmävamman vuodenvaihteessa 2020–2021, kertoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes. Lisäksi yksi loukkaantuminen aiheutui sytyttämättömän tähtisädetikun osumisesta silmään ja yksi silmävamma eläinten karkotukseen tarkoitetulla P1-tuotteella. Silmävammoja saivat sekä ilotulitteiden sytyttäjät että katsojat, joukossa kaksi alaikäistä. Silmävammojen määrä lisääntyi edellisestä vuodenvaihteesta, mutta pysyi samalla tasolla kuin sitä edeltävinä kolmena vuonna. Pelastuslaitoksilla oli 68 ilotulitepaloihin liittyvää hälytystehtävää. Niiden määrä väheni edellisen vuodenvaihteen luvusta 92. Tukesille tuli 7 ilmoitusta viallisesta ilotulitteesta.
Kymmenestä silmävammasta kolme oli vaikeita, viisi keskivaikeita ja kaksi lievää. Enemmistöllä vammautuneista ei ollut suojalaseja. Silmävammatiedot perustuvat Suomen Silmälääkäriyhdistyksen sairaaloilta keräämiin tietoihin.
Pelastuslaitokset saivat 27.12.−5.1. välisenä aikana 68 hälytystä tulipaloista, joiden syttymissyyksi arvioitiin ilotulite. Vuotta aiemmin samana ajanjaksona ilotulitepaloihin liittyviä hälytyksiä oli 92. Ilotulitteiden aiheuttamista paloista suurin osa oli roskispaloja (49), rakennuspaloja oli viisi ja rakennuspalovaaroja viisi.

Uudenvuoden juhlinnassa täytyy huomioida naapurit, lemmikit ja yleinen turvallisuus. Ilotulitteet tulee ampua riittävän kaukana rakennuksista ja autoista, ja vain ampumiselle varattuna ajankohtana.

Kun asuinkerrostalon pysäköintihalliin hankitaan sähköautojen latausjärjestelmä, on samalla hyvä laittaa kuntoon paloturvallisuusjärjestelmät. Sähköautopalot syttyvät yleensä latauksesta ja ovat vaikeita sammuttaa, vaikka polttomoottoriautojen palot ovatkin paljon yleisempiä.
Tähtiartikkeli
Tilaajille

Suomen Kiinteistöliiton Oulussa kokoontunut liittokokous on valinnut rakennusneuvos Timo Niemisen jatkamaan liiton puheenjohtajana. Varapuheenjohtajistossa tapahtui muutoksia, ja hallitukseen valittiin uusia jäseniä.

Lokakuun Kiinteistölehdessä Valtion tukeman asuntorakentamisen keskuksen Varken johtaja Sanna Hughes kertoo, onko taloyhtiöille vielä tarjolla tukia. Kerromme myös 2000-luvulla asennettujen valurautaviemäreiden ongelmista ja annamme energiansäästövinkkejä.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään