Ulkomaiset sijoittajat haalivat nyt asuntoja Suomesta

Ulkomaisten kiinteistösijoittajien Suomeen kohdistuvat sijoitukset ovat muutamassa vuodessa kasvaneet miljardiluokkaan. Ensimmäiset sijoitukset tehtiin vuonna 2015, nyt tahti on kiihtymään päin.

Ammattimaiset kiinteistösijoittajat tekivät vuonna 2021 Suomessa kiinteistökauppoja noin seitsemällä miljardilla eurolla. Luku perustuu KTI Kiinteistötiedon seurantaan.

Asuntojen osuus ammattimaisten kiinteistösijoittajien kaupoista oli 2,3 miljardia euroa. Summa on suurin viiteen vuoteen.

Ulkomaiset sijoittajat tekivät viime vuonna asuntokauppoja 700 miljoonan euron arvosta.

Kiinteistökonsulttiyhtiö JLL:n mukaan ulkomaiset sijoittajat tekivät Suomessa viime vuonna asuntokauppoja jo yli miljardilla eurolla. KTI:n ja JLL:n lukujen erot selittyvät erilaisella tilastointitavalla.

Vuokra-asuntomarkkinat ovat jo ammattimaisten kiinteistösijoittajien suurimmat markkinat, suuremmat kuin esimerkiksi toimistot, kauppakiinteistöt tai tehdas- ja logistiikkatilat.

Nyt ostetaan jo hankkeitakin

Ulkomaisten kiinteistösijoittajien tulo Suomen markkinoille kertoo KTI:n toimitusjohtaja Hanna Kalevan mukaan siitä, että Suomen talouden kukoistukseen uskotaan – tai vähintään siihen, että isojen kaupunkien hyvillä kohteilla on vuokrakysyntää.

Tarjonnan kasvu on Kalevan mukaan ainoa lääke vuokrien nousuun. Se myös opettaa, että vuokralaisesta on pidettävä hyvää huolta.

JLL arvioi, että ulkomaisten kiinteistösijoittajien vuokra-asuntokanta lähestyy tänä vuonna jo 30 000 asunnon määrää. Asuntojen arvo nousee selvästi yli neljään miljardiin euroon.

Kansainväliset sijoittajat ovat Suomessa tyypillisesti kiinnostuneita uusista tai uudehkoista asuintaloista erikokoisissa kasvukeskuksissa. Kysyntä on jo niin kovaa ja tarjonta niukkaa, että esimerkiksi saksalaiset sijoittajat sitoutuivat äskettäin ostamaan rakennusyhtiö SRV:ltä Kalasataman asuinrakennustornin ennen kuin sitä on edes alettu rakentaa.

Ulkomaiset sijoittajat ostivat aiemmin vain valmiita kohteita. Kun nyt ostetaan jo hankkeita, suomalaisilta toimijoilta vapautuu pääomia asuntojen uustuotantoon, mikä lisää tarjontaa. Se voi pitkällä jänteellä hidastaa vuokrien nousua. JLL:n Suomen toimitusjohtaja Tero Lehtonen pohtii.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.4.2025

Liittokokous Lappeenrannassa – Timo Nieminen jatkaa Kiinteistöliiton johdossa

Suomen Kiinteistöliiton Lappeenrannassa kokoontunut liittokokous on valinnut Timo Niemisen jatkamaan liiton puheenjohtajana. Uusina varapuheenjohtajina aloittavat Katariina Haigh ja Seppo Kosola, Harri Järvenpää jatkaa.

espoo finnoo kuva mirva

27.1.2025

Valmistuneiden asuntojen määrä laski Espoossa

Espooseen valmistui viime vuonna 3 270 uutta asuntoa, mikä on yli kaksituhatta asuntoa vähemmän kuin edellisvuonna, kertoo Espoon kaupunki. Asuntorakentamisen matalasuhdanteesta huolimatta kaupungin asuntotuotantotavoitteet täyttyivät.

asuntojen tarve

14.2.2025

Väestönkasvu ja kaupungistuminen pitävät asuntojen tarpeen suurena

Uusia asuntoja tarvitaan jopa yli 35 000 vuosittain parin seuraavan vuosikymmenen aikana. Maahanmuuton vauhdittama väestönkasvu ja sitä seuraava asuntotarve keskittyvät voimakkaasti kasvaville kaupunkiseuduille. Vilkkainta kasvua ennakoidaan Helsingin ja Tampereen seuduille.

Helsingin asuntotuotanto

7.3.2025

Helsingin asuntotuotanto laski huomattavasti viime vuonna

Nopea korkojen ja rakennuskustannusten nousu sekä voimakas inflaatio ovat hidastaneet niin rakentamisen kuin asuntomarkkinoiden kehitystä pääkaupungissa. Eniten asuntoja valmistui viime vuonna Kalasatamaan ja Pohjois-Pasilaan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti