Tyhjien asuntojen vuokrataloyhtiöille helpotusta

Hallitus avittaa aiempaa vahvemmin tyhjilleen jääneiden ARA-vuokratalojen purkamista. Purkuavustusta voi jatkossa saada enimmillään 90 prosenttia purkamiskustannuksista, kertoo Yle.

Ympäristöministeriön valmisteleman asetuksen mukaan asuntojen purkamista suunnitteleville vuokrataloyhtiöille jäisi maksettavaksi 10 prosenttia purkamiskustannuksista sekä jätehuoltokustannukset. Asetuksen on tarkoitus tulla voimaan alkuvuodesta ja se koskettaisi purettavia kerrostaloja, jotka sijaitsevat kunnassa, jonka asuntomarkkinatilanteessa ja väestömäärässä tapahtuneet muutokset ovat vaikeuttaneet vuokrataloyhtiöiden toimimista tai jos taloyhtiöllä on merkittäviä talousvaikeuksia. Muissa tapauksissa purkuavustus olisi jatkossakin enintään 70 prosenttia purkamiskustannuksista.

Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus ARA:n valvontapäällikkö Sami Turusen mukaan vuokra-asuntojen purkamisesta hyötyvät myös vuokrayhtiön muut asukkaat. Purkamisen myötä yhtiöiden jäljellä oleviin asuntoihin ei kohdistu liian suuria vuokrankorotuksia, kun kulut tyhjistä asunnoista poistuvat.

Tyhjiä ARA-asuntoja oli vuoden 2019 maaliskuussa 8 900, ilmenee ARA:n vuokra-asuntojen asuntomarkkinakatsauksesta (1/2019). Suhteellisesti eniten tyhjiä ARA-asuntoja oli Kemissä, Juupajoella ja Hyrynsalmella.

Lue lisää täältä

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

5.5.2025

Vanhojen osakeasuntojen hinnat yhä laskussa

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden ensimmäisellä neljänneksellä koko maassa 1,3 prosenttia edellisvuodesta. Koko maan heikosta kehityksestä huolimatta vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat vuoden alussa monissa maakuntakeskuksissa, kuten Kajaanissa ja Kokkolassa.

asuntojen kysyntä

17.6.2025

Ennuste: Asuntojen kysyntä piristyy, mutta tarjonta elpyy hitaasti 

Asuntokauppa piristyy tänä vuonna, ja vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen odotetaan kasvavan noin 1,5 prosenttia, ennustaa Rakli suhdannekatsauksessaan. Asuntojen kysyntä on kohentunut, ja asuntojen kauppamäärät lähestyvät pitkän aikavälin keskiarvotasoja.

28.1.2025

Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku hidastui viime vuonna

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat viime vuonna koko maassa edellisestä vuodesta. Eniten laskivat pienten asuntojen hinnat. Hintaheilunta asuntomarkkinoilla jatkuu, mutta suurissa kaupungeissa alkaa mahdollisesti näkyä kasvun merkkejä.

asuntosijoittajien ostoaikeet

29.10.2024

Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku jatkui heinä-syyskuussa

Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku jatkui vuoden kolmannella neljänneksellä, kertoo Tilastokeskus. Hinnat laskivat erityisesti pienissä asunnoissa. Asuntoja kuitenkin myytiin heinä-syyskuussa kiinteistönvälittäjien kautta 20 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti