Taloyhtiöiden kannattaa olla perillä kaavahankkeista – ”Tärkeintä on olla ajoissa liikkeellä”

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Kuntien ja kaupunkien kaavoitusprosessit ovat huomattavasti avoimempia ja osallistavampia kuin takavuosina. Samalla kuitenkin korostuu varhaisen reagoinnin merkitys. Oman asuinalueen kaavoitushankkeita kannattaa seurata taloyhtiöissä silmä tarkkana ensimetreistä lähtien ja linjata mahdolliset muutosehdotukset yhdessä osakkaiden kanssa.

Moni herää oman asuinalueensa tai naapuritontin rakennustöille vasta siinä vaiheessa, kun kadunvarteen ilmestyy hankkeesta kertova kyltti tai kaivinkoneet jyrähtävät käyntiin.

Mikäli hanke jää kalvamaan hampaankoloa, istahdetaan kotona tietokoneen ääreen ja aletaan selvittää, milloin rakentamispäätökset on tehty ja olisiko niihin voinut vaikuttaa. Todennäköisesti kyseisen hankkeen kaavabyrokratia on edennyt valmisteluineen ja kaavaehdotuksineen täysin pykälien mukaan ja siitä on matkan varrella kerätty palautetta myös lähialueen asukkailta ja taloyhtiöiltä.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Timo Sormunen

Timo Sormunen on kiinteistö- ja rakennusalaa aktiivisesti seuraava freelance-toimittaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

taloyhtiöiden lainansaanti

18.2.2026

Kuukauden kasvo: Taloyhtiöiden lainansaanti vaikeutunut

Yhä useamman taloyhtiön on vaikeampi saada lainaa kuin aiemmin. Järkevä kunnossapitosuunnitelma kuitenkin parantaa lainansaantimahdollisuuksia, sanoo Danske Bankin pankinjohtaja Ville Roihu. Taloyhtiön maksukyky ei enää välttämättä ole sen omissa käsissä.

taloyhtiöiden talous

7.11.2025

Taloyhtiöiden talous vahvistunut – korjausrakentaminen yhä maltillista

Taloyhtiöiden taloustilanne on tänä vuonna parantunut. Maksurästit ovat vähentyneet, puskurit vahvistuneet ja talletustase on aiempaa korkeampi, kertoo OP Pohjola. Korjausrakentamisen kysyntä on silti edelleen maltillista.

18.3.2026

Kaupallinen yhteistyö

Sujuva arki syntyy luottamuksesta – DNA:n ja Härkämäen Huollon kumppanuuden tarina

DNA ja Härkämäen Huolto ovat vetäneet yhtä köyttä Härkämäen alueen taloyhtiöiden puolesta jo lähes 15 vuoden ajan. Saumattomasti soljuvan yhteistyön salaisuus on toimivan teknologian ohella ihmisläheinen, luottamuksen peruskalliolle rakennettu asiakassuhde.

DNA