Suomenlinnan arkkitehtuurikilpailun voitti Otava

Arkkitehtuurikilpailun linnoituksen uusista asuinrakennuksista voitti nimimerkki Otava, tekijöinä arkkitehti Tapio Kangasaho ja arkkitehti SAFA, sisustusarkkitehti SIO Jonna Heikkinen Tampereelta.

Tärkein arviointiperuste oli kokonaisarkkitehtuuri suhteessa Suomenlinnan merilinnoitukseen. Kilpailuun tuli 157 ehdotusta Suomesta sekä Ruotsista, Tanskasta, Virosta, Ranskasta ja Espanjasta. Kilpailun järjesti Suomenlinnan merilinnoitusta hallinnoiva Suomenlinnan hoitokunta.

Uusia asuintaloja aiotaan rakentaa merilinnoituksen Länsi-Mustasaarelle. Ne korvaavat 1960-luvulla väliaikaisiksi asunnoiksi rakennetut parakit.

Lisää tietoa kilpailusta ja rakennushankkeesta Suomenlinnan hoitokunnan sivuilta.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

21.5.2025

Porvoon kiinteistökilpailun voitti Kiinteistö Oy Porvoon Keskustalo

Porvoon Kiinteistöyhdistys järjestää vuosittain toimialueensa taloyhtiöille korjaus- ja kehityskilpailun. Tänä vuonna sen voitti Kiinteistö Oy Porvoon Keskustalo. Yhtiöön kuuluu kolme rakennusta, joista kahden julkisivut maalattiin ja korjattiin kesällä 2024.

sähköautojen latauspisteet

3.3.2025

Sähköautojen latauspisteet taloyhtiössä – kuinka toteutuu osakkaiden yhdenvertaisuus?

Sähköautojen latauspisteiden tarve taloyhtiöissä on kasvanut. On tärkeää ymmärtää, miten latauspisteiden asennus ja hallinta vaikuttavat taloyhtiön päätöksentekoon ja osakkaiden yhdenvertaisuuteen.

Tilaajille

älykäs vedenmittaus

16.4.2025

Kaupallinen yhteistyö

Älykäs vedenmittaus tuo säästöä ja turvaa taloyhtiölle

Vesivuodot ja yllättävät kulutuspiikit voivat aiheuttaa taloyhtiölle turhia kustannuksia. Reaaliaikainen vedenkulutuksen seuranta auttaa ehkäisemään vahinkoja ja tuo samalla selkeyttä arkeen – niin isännöitsijöille kuin asukkaille.

Smartvatten

lapset taloyhtiössä

13.5.2025

Lasten pihaleikit kuuluvat taloyhtiöelämään – vanhemmilla valvontavastuu

Taloyhtiön kannattaa ohjeistaa lapsia siitä, missä yhtiön piha-alueella on turvallista leikkiä. Leikkien kieltäminen ei kannata, koska taloyhtiön ainoa puuttumiskeino olisi huoneiston hallintaanotto, joka edellyttää olennaista rikkomusta. Käytännössä tavanomaiseen elämään kuuluvia asioita, kuten lasten leikkimistä, ei voi kieltää.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti