Kiinteistönomistajat tuntevat huonosti velvollisuutensa väestönsuojan hoitamisesta, käy ilmi Pelastusopiston sisäministeriölle laatimasta selvityksestä.
Kun taloyhtiöt ovat luopuneet talokohtaisista talonmiehistä ja siirtyneet käyttämään huoltoyhtiöitä, rakennuksessa läsnä oleva ja sen ominaisuudet tunteva vastuuhenkilö puuttuu, selvityksessä todetaan.
Pelastustoimen mielestä tehtävään perehdytetyn vastuuhenkilön nimeäminen tulisi olla velvoittavaa, sillä huoltoyhtiöillä voi olla kymmeniä kohteita hoidettavanaan. Äkillisen tarpeen ilmetessä rakennuksessa ei ole ketään, joka tuntisi väestönsuojan tekniikan.
Laki ei nykyisin velvoita nimeämään väestönsuojan hoitajaa. Vuonna 2022 tehdyn Kiinteistöliiton tutkimuksen mukaan noin puolella taloyhtiöistä oli yhtiön osakas nimettynä väestönsuojan vastaavaksi ja 37 prosentilta vastuuhenkilö puuttui.
Selvityksen mukaan kiinteistönomistajien tietoisuus omistajan velvoitteista ja väestönsuojista on puutteellista. Esimerkiksi väestönsuojan vuosihuollon järjestäminen ja määräaikaistarkastukset sekä asukkaiden tiedottaminen tunnetaan huonosti.
Ukrainan sota on muuttanut suhtautumista väestönsuojiin. Selvityksen mukaan väestönsuojien kunnon on havaittu hieman parantuneen ja kiinteistöjenomistajat ovat ryhtyneet kiinnittämään suojiin enemmän huomiota.
Kaupunkirakenteen tiivistäminen heikentää väestönsuojelua
Suomessa väestönsuojia on runsaasti tiheästi asutuilla alueilla. Sen sijaan harvaan asutuilla alueilla ja lähiöissä väestönsuojia ei ole riittävästi.
Lähimpään suojaan voi olla kilometrejä matkaa, eikä suojassa ole tarpeeksi paikkoja lähialueen väestölle.
Myös kaupunkirakenteiden tiivistäminen heikentää väestönsuojien rakentamista. Kaavoitetut tontit voivat olla niin pieniä, että rakennukset voidaan rakentaa ilman väestönsuojaa. Tämä on selvityksen mukaan johtanut siihen, ettei uusille pientalo- tai rivitaloalueille välttämättä rakenneta väestönsuojia.
Samassa taloyhtiössä voi myös olla useita tontteja. Tämä on selvityksen mukaan yleisesti tunnettu tapa kiertää väestönsuojan rakentamisvelvoite. Lähiöiden väestönsuojien kehittämistä tulisikin selvittää tarkemmin.
Lue lisää: Väestönsuojien hätäpoistumisreitit pidettävä kunnossa
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään