Sainerin muraali Helsingin Kalliossa on valmis

Helsingin Kalliossa valmistui tällä viikolla näyttävä seinämaalaus noin viikon maalaustyön päätteeksi. Muraalitaiteen mestariksi kutsuttu Sainer toteutti surrealistisella twistillä maalatun muotokuvan asuinkerrostalon julkisivuun osoitteessa Toinen linja 10. ”Polka” nimeä kantava teos on toteutettu osana UPEA18-taidefestivaalia.

Vain muutaman muraalin vuodessa maalaava Sainer on urbaanin katutaiteen yksi tämän hetken kiinnostavimmista nimistä. Taiteilijan suitsutettu tyyli on hurmannut nyt myös maalaustyön etenemistä seuranneet kalliolaiset. Puolalainen taiteilija hallitsee visuaalisen ilmaisun, jossa klassiset muotokuvat ja universaalit aiheet sukeltavat surrealismin syvyyksiin.

Teoksen toteuttamisessa ovat mukana Helsingin kaupunki, Helsingin kaupungin asunnot Oy, Tikkurila ja Pintaväri.

Helsingissä toteutetaan UPEA18-festivaalin myötä myös kaksi muuta teosta. Eero Lampinen maalaa parhaillaan Vaasankadulla asukkaiden kanssa yhteistyössä suunniteltua muraalia ja Jussi TwoSeven viimeistelee kahden kerrostalon julkisivuihin sekä alueen sähkökaappeihin sijoittuvaa teossarjaa Kannelmäessä.

UPEA18-taidefestivaalin aikana toteutetaan 20 pysyvää julkista taideteosta 12 kaupunkiin ympäri maan. Suomen suurin julkisen tilan taidetapahtuma kannustaa ihmisiä tutustumaan julkiseen taiteeseen ja osallistumaan siitä käytävään keskusteluun. Festivaalin teokset toteutetaan syyskuun aikana. Tapahtuman järjestää Upeart.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

huumeet häiriötilanteet

28.1.2026

Huumeet tulivat taloyhtiöön – Asukkaille ohjeet häiriötilanteisiin

Jokainen asukas voi edistää taloyhtiön asumisturvallisuutta ilmoittamalla nopeasti häiriöistä yhtiössä tai epäilyttävistä tapahtumista lähialueella. Ongelmatilanteita voidaan ratkoa ja päihteiden väärinkäyttäjiin kohdistuvia pelkoja ja epäluuloja hälventää aktiivisella naapurusto- ja verkostotyöllä.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

16.5.2025

Helsinki lisää kasvillisuutta kantakaupungin aukioille ja kaduille

Uusia puita, istutuksia ja istuskelupaikkoja lisätään kesän aikana neljälle kadulle ja aukiolle Helsingin Kallion, Vallilan ja Kruununhaan alueilla. Tavoitteena on lisätä katuvihreän määrää kaupungissa.

18.9.2025

Syyskuun Suomen Kiinteistölehti juhlii satavuotista taivaltaan

Syyskuun Suomen Kiinteistölehti on satavuotisjuhlanumero, jossa kerromme samanikäisestä As Oy Agrikolankatu 7:stä Helsingin Kalliossa. Haastattelemme ministeri Sari Multalaa, joka kannustaa taloyhtiöitä energiatehokkuustoimiin. Vierailemme myös As Oy Helsingin Sompasaaren Pookissa, joka päätyi irtisanomaan isännöintisopimuksensa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti