Tammelan kaupunginosassa sijaitseva As Oy Tampereen Pohjolankatu 18–20 vaikuttaa varsin tavanomaiselta betonielementtitalolta. Se on kuitenkin Suomen ensimmäinen hiilinegatiivinen taloyhtiö.
Se on myös ensimmäinen taloyhtiö, joka siirtyi kaksisuuntaiseen kaukolämpöön eli myös myy lämpöä energiayhtiölle. Taloyhtiön tuottamalla lämmöllä lämmitetään kaukolämmön vettä, joka ohjataan takaisin kaukolämmön menoputkistoon. 1980-luvulla rakennetussa kuusikerroksisessa kiinteistössä on 54 asuntoa ja yksi liikehuoneisto.
Kaukolämmön menovedellä tarkoitetaan lähes sata-asteista vettä, joka kaukolämpöverkostosta menee taloyhtiön verkkoon. Paluuvesi taas on vettä, joka palaa taloyhtiöstä energiayhtiön verkkoon lämpönsä luovuttaneena, 40–45-asteisena.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tilaamalla Suomen Kiinteistölehden saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään