Kaikkia myrkylliseksi tiedettyjä kasvilajeja ei tarvitse karttaa taloyhtiön pihalla, mutta niiden ominaisuus kannattaa tiedostaa. Vaarallisimpia eivät viherammattilaisetkaan suosittele.
Näsiä erottuu jo heti keväällä edukseen. Sen lehdettömät oksat peittyvät vaaleanpunaisiin, joskus valkoisiin, tuoksuviin ihanuuksiin. Loppukesästä pensas notkuu kirkkaanpunaisia marjoja.
Ei siis ihme, että luonnonvaraisenakin tavattua näsiää on istutettu koristepensaaksi puutarhoihin. Taloyhtiöiden pihoilla näsiää harvemmin tapaa, sillä sen myrkyllisyys on melko hyvin tiedossa. Se aiheuttaa voimakasta limakalvoärsytystä.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tilaamalla Suomen Kiinteistölehden saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään