Nahoilleen puristetut urakat tärväävät LVI-urakoinnin tuloksen

Hankkeiden pilkkominen ja pitkät alihankintaketjut nakertavat LVI-urakoinnin kannattavuutta. Kasvava putkiremonttien tarve työllistää kohtuullisesti urakoitsijoita, mutta kehnolla hinnalla.

Yli puolella LVI-asennuksen suhdannekyselyyn vastanneista uudisrakentaminen oli heikoissa kantimissa. Tilanteen ei odoteta juurikaan paranevan lähikuukausina, sillä kaupungistumisen ja kasvukeskusten kysynnän mahdollisesti virkistämä uudisrakentaminen näkyy viiveellä LVI-urakoinnissa.

Sen sijaan kolmannes LVI-urakoitsijoista pitää korjausrakentamisen tilannetta hyvänä: kasvava kiinteistöjen korjausvelka putkiremontteineen pitää odotuksia yllä. Heikkona tilanteen näkee 25 %, mutta syksyä kohti enää 8 % uskoo tilanteen huononevan.

Aliurakointi syö kannattavuutta

Toimitusjohtaja Jari Syrjälä LVI-Tekniset Urakoitsijat LVI-TU ry:stä pitää LVI-urakoinnin kannattavuuskehitystä huolestuttavana: vuonna 2012 kannattavuus oli heikko 16 %:lla, 2013 jo 27 %:lla ja 2014 peräti 33 %:lla vastaajista. Tarkastelujaksolla 2006 – 2013 käyttökate, liike- ja nettotulos ovat puolittuneet.

Vuosina 2012 – 2014 keskimäärin 63 LVI-alan yritystä teki konkurssin. Syrjälän mukaan tilanne pahenee mikäli yleisistä sopimusehdoista poikkeavat lisäehdot ja päätoteuttajamalli aliurakkakilpailutuksineen kasvattavat siivuaan.

– Malleissa, joissa pääurakoitsija hoitaa talotekniikan alihankintana, korostuvat halpa hinta sekä juuri ja juuri riman ylittävät – tai alittavat – ratkaisut. Näissä toteutuksissa lopputulos ei ole yleensä tilaajan kannalta paras mahdollinen. Sen sijaan rakennuttaja voisi tehdä taloteknisistä töistä sopimukset suoraan alan yritysten kanssa.

Raaka-ainehintojen lasku ei näy tuotehinnoissa

Kuparin ja öljyn maailmanmarkkinahinnat ovat laskeneet puoleen viime kesästä. Valitettavasti se ei näy tuotehinnoissa. Vastanneista vain 17 % ilmoitti, että raaka-aineiden hinnanlaskua on siirretty tarvikehintoihin. Kupari- ja muoviputket muodostavat merkittävän osan tarvikekustannuksista.

– Kustannukset nousevat, mutta kiinteähintaiset urakat eivät jousta. Vaarana on kierre, jossa aiempia kannattamattomia urakoita yritetään paikata matalakatteisilla projekteilla, Syrjälä huomauttaa.

LVI-urakoinnin hintataso on laskenut viime syksystä jopa 41 %:lla vastaajista. Aallonpohja lienee näkyvissä, sillä hintatason laskun jatkumista ennustaa enää vain 16 %.

Alkaako elpyminen vuoden lopulla?

LVI-urakoinnin tilauskannan lasku jatkuu. Vuosi sitten täystyöllistävä tilauskanta oli 4,3 kuukautta, nyt enää 3,4 kuukautta. Syksyä kohti mennään kuitenkin positiivisissa tunnelmissa: 41 % urakoitsijoista odottaa tilauskannan kasvavan.

Muista rakennusaloista poiketen LVI-alan työllisyys on kohtuullinen: lomautettuna on keskimäärin 6 % alan työvoimasta. LVI-urakoitsijat arvelevat työntekijämäärän jopa kasvavan hieman syksyä kohti.

– Vastauksista on nähtävissä varovaista uskoa, tai ainakin toivoa, tulevaan. Parhaassa tapauksessa vuoden lopulla rakentaminen ja talotekniikka alkavat toipua, Jari Syrjälä ennustaa.

Tutustu LVI-asennusalan suhdannekyselyn tuloksiin: http://www.slideshare.net/LVI-TU/lvisuhdannekysely-kevt-2015

LVI-Tekniset Urakoitsijat LVI-TU ry:n maaliskuussa 2015 toteuttamaan LVI-asennuksen suhdannekyselyyn vastasi 89 jäsenyritystä. Vastausprosentti oli 33.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

pakkanen

20.1.2025

Pakkaseen kannattaa varautua ajoissa

Viime talvena koettiin Etelä-Suomessa poikkeuksellisen pitkään jatkuneita kovia pakkasia. Niistä kannattaa ottaa opiksi tulevia talvia varten. Pitkätkään pakkasjaksot eivät aiheuta ongelmia kiinteistönhoidossa, kunhan niihin varaudutaan ajoissa, vakuuttavat asiantuntijat.

viherkasvit talvi

15.11.2024

Näin vältät viherkasvien ränsistymisen talvella

Talvi on kodin viherkasveille haasteellista aikaa. Kasvien hoitorutiineja kannattaa muuttaa talveen sopivammiksi, jotta kasvit saa kestämään kevään tuloon asti. Kastelua ja lannoitusta kannattaa vähentää ja kasvit on hyvä siirtää mahdollisimman valoisaan paikkaan.

puutarhan talvi

4.10.2024

Näin valmistelet puutarhan talveen

Syksyllä kannattaa valmistella puutarha talvea varten, jotta se herää taas keväällä kukoistukseensa. Haravoida ei tarvitse, mutta ruoho on syytä leikata säännöllisesti ja jättää sopivasti lehtiä nurmikon päälle. Arat kukat suojataan pakkaselta havuilla tai talvisuojakatteella.

talotekniset järjestelmät talvi

12.11.2024

Näin valmistelet talotekniset järjestelmät talveen

Kodin ja toimitilojen taloteknisten järjestelmien säädöt on hyvä tarkistaa ennen talven tuloa, muistuttaa Motiva. Kovalla pakkasella epäkohdat laitteiden toiminnassa tulevat ilmi parhaiten. Siksi järjestelmien toiminta on varmistettava jo hyvissä ajoin ennen säiden kylmenemistä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti