Kotitalouksien kokonaisenergiankäyttö ennallaan

Kotitalouksien käyttämien energiatuotteiden loppukäyttö pysyi vuonna 2017 edellisvuoteen verrattuna, kertoo Tilastokeskus tuoreessa tilastojulkistuksessaan.

Suomalaisten käyttämien energiatuotteiden loppukäyttö Suomessa ja ulkomailla kasvoi kokonaisuudessaan kaksi prosenttia ja energiaa käytettiin 1200 petajoulea. Teollisuus käytti suurimman osuuden energiasta, 43 prosenttia. Kotitalouksien osuus energiankulutuksesta oli 24 prosenttia.

Bioperäisten polttoaineiden käyttö kotitalouksilla kasvoi kaksi prosenttia ja oljytuotteiden käyttö laski 2 prosenttia. Kotitalouksien sähkön käyttö pysyi ennallaan.

Lue lisää Tilastokeskuksen tilastojulkistuksesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

18.8.2026

Korot ja lämmitys kallistuvat: Asumisen kustannukset kääntyivät jälleen kasvuun

Asumismenot kasvavat jälleen tänä vuonna, kun viime vuonna ne laskivat hieman, selviää Kiinteistöliiton ja Omakotiliiton selvityksestä. Kasvua ennustetaan keskimäärin 2,7 prosenttia. Syynä on erityisesti korkojen sekä lämmitysenergian hintojen nousu.

17.10.2025

Lounais-Suomen kiinteistökustannukset maan keskiarvoa alhaisemmat

Kiinteistöliiton Indeksitalo-selvityksen mukaan kuntakohtaiset kiinteistökustannukset ovat koko maassa nousseet keskimäärin 3,4 prosenttia. Lounais-Suomessa kustannukset nousivat eniten Porissa ja vähiten Raisiossa.

28.10.2025

Joka toisella varautuminen häiriötilanteisiin kunnossa

Puolet suomalaisista arvioi, että heidän kotitaloutensa varautuminen vastaa viranomaisten ja järjestöjen antamaa kansallista 72 tunnin suositusta. Parhaiten varautuneita ovat yli 65-vuotiaat, joista yli kaksi kolmannesta toimii suosituksen mukaisesti.

14.10.2025

Kaupallinen yhteistyö

Fortumin kaukolämmön hinta pysynyt ennallaan pian 1000 päivää

Fortumin kaukolämmön hinta pysyy ennallaan tälläkin lämmityskaudella. Tapaninpäivänä tulee täyteen 1000 päivää siitä, kun hinta viimeksi muuttui. Edellisen kerran hintaa muutettiin keväällä 2023.

Fortum

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti