Tervapääskyt ovat katoamassa kattojemme yltä – mutta vielä on aikaa toimia. Korjaus- ja uudisrakentaminen uhkaa entisestään väheneviä pesäpaikkoja, ja erittäin uhanalainen tervapääsky tarvitsee nyt kipeästi apuamme. Taloyhtiöt voivat toimia ratkaisijoina tarjoamalla tekopesiä kattojen yltä katoaville ilmataitureille.
Tervapääsky saapuu Suomeen toukokuun puoleenväliin mennessä. Monille sen iloinen kirkuna ja taidokkaat lentonäytökset kattojen yllä ovat varma kesän merkki. Tervapääsky elää koko elämänsä ilmassa ja viivähtää pesäkolossaankin ainoastaan pesinnän ajan. Laji käyttää samaa pesää vuosi toisensa jälkeen. Ravinnokseen tervapääsky nauttii kevyttä ilmaplanktonia, minkä vuoksi taloyhtiöissäkin ongelmana ollut lintujen hygieniahaitta on olematon verrattuna muihin lintulajeihin.
Nyt tervapääskyjen kannat ovat romahtaneet sekä Suomessa että maailmalaajuisesti. Suomen BirdLifen mukaan kannasta on jäljellä vain noin neljännes verrattuna 1980-lukuun.
Artikkeli on kirjautuneille
Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!
Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään