Kiinteistöpalvelualan näkymät kohenemassa – kysynnän odotetaan kasvavan

Kiinteistöpalvelualan näkymät ovat kohenemassa.

Kiinteistöpalveluala odottaa kysynnän kasvavan seuraavan vuoden aikana, vaikka yleinen taloustilanne on edelleen hankala, selviää Kiinteistötyönantajien jäsenilleen teettämästä kyselystä.

Suomen talouden ennustetaan kasvavan tänä vuonna vain hieman, mutta korkotason tasaantuminen ja investointien piristyminen tukevat kiinteistö- ja rakennusalan näkymiä. Pitkän epävarmuuden jälkeen kiinteistöpalveluala on kääntymässä varovaiseen kasvuun.

– Erityisesti energianhallintapalveluissa odotukset ovat myönteiset, kun yritykset ja kiinteistönomistajat panostavat energiatehokkuuteen ja kestävyyteen, sanoo Kiinteistötyönantajien toimitusjohtaja Pia Gramén.

Kuluneen vuoden aikana kiinteistöpalvelujen kokonaiskysyntä on hieman heikentynyt. Noin kolmannes yrityksistä kertoo kysynnän laskeneen ja vain pieni osa kasvaneen.

Siivouspalveluiden kysyntä väheni ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2018. Kyselyyn vastanneista yrityksistä lähes puolet kertoo siivouksen kysynnän heikentyneen.

Tulevaisuudennäkymät ovat kuitenkin varovaisen myönteiset. Noin kolmannes yrityksistä odottaa kysynnän kasvavan seuraavan vuoden aikana. Kasvua ennakoidaan erityisesti energianhallintapalveluissa sekä toimitila- ja käyttäjäpalveluissa, joiden näkymät ovat kääntyneet selvästi paremmiksi.

Työvoimaa paremmin saatavilla

Työvoiman saatavuus on parantunut viime vuoden aikana. Lähes puolet yrityksistä arvioi tilanteen kohentuneen ja vain pieni osa sen heikentyneen. Rekrytointivaikeudet ovat hieman vähentyneet, mutta niitä kohtasi edelleen lähes puolet alan yrityksistä.

– Pitkäaikainen työvoimapula ei silti ole poistunut, ja tilanteen arvioidaan kiristyvän uudelleen, kun talous lähtee kasvuun ja työvoimaa siirtyy jälleen esimerkiksi rakennusalalle, Gramén sanoo.

Kiinteistöalan talouskatsauksen toteutti KTI Kiinteistötieto. Kyselyyn vastasi 66 Kiinteistötyönantajat ry:n jäsenyritystä syyskuun aikana.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

14.5.2025

Asuntosijoittajat odottavat vuokra-asuntojen kysynnän kasvavan

Yksityiset vuokranantajat uskovat vuokra-asuntojen kysynnän kasvavan seuraavan vuoden aikana. Kysynnän ennakoidaan kasvavan erityisesti Vaasassa, Oulussa ja Tampereella. Asuntosijoittajien suurin kiinnostus kohdistuu alle 50 000 euron sijoitusasuntoihin.

10.10.2025

Talotekniikka-alan näkymät pysyvät heikkoina – alueelliset erot suuria

Talotekniikka-alalla uudistuotannon lasku jatkuu, selviää alan suhdannekyselystä. Korjausrakentamisen kasvumahdollisuuksia heikentävät tukimuutokset. Asuntokorjauksia hidastaa myös monien taloyhtiöiden vaikeus saada lainaa, erityisesti hiljaisten markkinoiden alueilla.

3.4.2025

Kiinteistöpalvelualalle syntyi neuvottelutulos – palkat nousevat

Kiinteistötyönantajat ja Palvelualojen ammattiliitto PAM hyväksyivät kiinteistöpalvelualan työntekijöitä koskevan työehtosopimuksen. Palkat nousevat kolmessa vuodessa 7,8 prosenttia. Arkipyhäjärjestelmä korvataan vuosivapaajärjestelmällä.

Rakentamisen kasvu jää tänä vuonna heikoksi.

2.9.2025

Rakentamisen kasvu jää tänä vuonna heikoksi – asuinrakentamisen toipuminen hidasta

Rakentamisen kehitys on ollut odotettua heikompaa alkuvuoden aikana. Asuinrakentaminen elpyy hitaammin kuin ennakoitiin, mutta kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa, ennustaa Rakli suhdannekatsauksessaan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti