Kellarikomeroihin ja häkkivarastoihin murtautumiset lisääntyneet Itä-Uudellamaalla

Itä-Uu­den­maan po­lii­si­lai­tok­sen alu­een al­ku­vuo­den ti­las­tois­ta käy il­mi, et­tä omai­suus­ri­kok­set ja var­kau­det, sekä lii­ke- ja mök­ki­mur­rot ovat li­sään­ty­neet vii­me vuo­teen ver­rat­tu­na. Eri­tyi­ses­ti ovat li­sään­ty­neet kel­la­ri­ko­me­roi­hin ja häk­ki­va­ras­toi­hin mur­tau­tu­mi­set, kertoo Itäväylä.

Kel­la­ri­ko­me­roi­hin ja häk­ki­va­ras­toi­hin mur­tau­tu­mi­sel­ta pys­tyy suo­jau­tu­maan muu­ta­mal­la suh­teel­li­sen yk­sin­ker­tai­sel­la ki­kal­la, mut­ta suo­jau­tu­mi­nen vaa­tii yleen­sä ak­tii­vi­suut­ta ta­lo­yh­ti­öl­tä. Po­lii­si neu­voo­kin ole­maan yh­tey­des­sä ta­lo­yh­ti­ön hal­li­tuk­seen, jos ta­lon asuk­kaa­na huo­maa va­ras­to­ti­lo­jen suo­jauk­ses­sa puut­tei­ta.

– Kel­la­ri­ti­lois­sa on yleen­sä ihan hy­vät rau­ta­o­vet, mut­ta ta­lo­yh­ti­öi­den kan­nat­taa huo­leh­tia myös ny­ky­ai­kai­ses­ti lu­ki­tuk­ses­ta. On­han ta­lo­yh­ti­öis­tä pois muut­ta­neil­ta ke­rät­ty pois avai­met tai koko lu­ki­tus­sys­tee­mi vaih­det­tu ny­ky­ai­kai­sem­paan säh­kö­lu­ki­tuk­seen? Kel­la­rei­hin kan­nat­taa hank­kia myös nä­ky­vää ka­me­ra­val­von­taa ja poh­tia myös mui­ta mah­dol­li­sia hä­ly­tys­jär­jes­tel­miä,  ri­ko­sy­li­ko­mi­sa­rio Pet­ri Ero­nen Itä-Uu­den­maan po­lii­si­lai­tok­sel­ta muis­tut­taa.

Lue koko juttu Itäväylän sivuilta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

2.1.2025

Haastemies toimii myös taloyhtiön apuna

Haastemies on tuomioistuimen virkamies, jonka tehtävänä on etsiä ja antaa erilaisia tiedoksiantoja niiden saajille lain antamassa määräajassa. Taloyhtiö voi käyttää haastemiestä antaessaan tiedoksi asiakirjan, esimerkiksi hallintaanottovaroituksen asukkaalle tai osakkaalle.

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

seniorit

12.12.2024

As Oy Rantatuiran seniorit viihtyvät turvallisesti ja iloisesti yhdessä

Oululaisessa As Oy Rantatuirassa asukkaat kokoontuvat viikoittain taloyhtiön kerhotilaan askartelemaan ja pelaamaan pelejä. Viime keväänä taloyhtiössä kokeiltiin tuolijoogaa, jota järjestettiin osana Kiinteistöliiton Ikä- ja muistiystävällinen taloyhtiö -hanketta. Myös ulkopuoliset yrittäjät voivat järjestää toimintaa taloyhtiöissä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

keväällä ilmanvaihdon suodattimet

3.6.2025

Uudellamaalla katupölyn määrä jäi aiempaa vähäisemmäksi

Pääkaupunkiseudulla ja muualla Uudellamaalla oli tänä keväänä pölyisiä päiviä hieman vähemmän kuin edeltävien viiden vuoden aikana. Katupölyä oli ilmassa helmikuusta toukokuuhun.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti