Finncont laajentaa älykkäisiin ympäristötuotteisiin

Muovi- ja metallituoteyritys Finncont on laajentanut toimintaansa voimakkaasti ympäristöliiketoimintaan. Yritys ennakoi kiertotalouden kasvua ja kehittää ympäristötuotteiden älyominaisuuksia. Tähtäimessä ovat erityisesti kansainväliset markkinat.

Virroilla sijaitseva Finncont Group Oy osti jäte- ja ympäristöhuoltotuotteiden myyntiin ja markkinointiin erikoistuneen Flaaming Oy:n vuonna 2017. Perheyhtiö Flaamingin nimi muuttui helmikuussa Finncont Ympäristötuotteet Oy:ksi. Yritys työllistää jo yli 150 henkilöä Virroilla ja Lahdessa.

Finncont tähtää kansainväliseen kasvuun ympäristönhuoltotuotteilla, myös teollisuuden tarpeisiin. Maailmalta tavoitellaan liikevaihdon tuplausta vuoteen 2020 mennessä.

– Päämarkkina-alueemme on koko Itämeren alue ja tällä hetkellä yli kolmannes 28 miljoonan euron liikevaihdostamme menee vientiin, sanoo Finncontin toimitusjohtaja Jyri Partanen.

Lahtelaisen perheyhtiö Flaamingin nimi muuttui Finncont ympäristötuotteet Oy:ksi. Sen tuotteet ovat tuttuja kaikille suomalaisille: esimerkiksi siirtolavat, taloyhtiön katoksesta löytyvät 240-litraiset jäteastiat, kaupunkien katukuvassa näkyvät metalliset roskikset ja markettien takapihojen Rinki-ekopisteet.

Partanen näkee ympäristötuotteiden bisneksessä valtavan kasvupotentiaalin. Sitä vauhdittavaa muun muassa EU:n syntypaikkalajitteluun velvoittava jätteenkäsittelydirektiivi. Matkalla kohti älykästä kiertotaloutta esimerkiksi IoT-ratkaisut jätehuollossa arkipäiväistyvät.

Älykkäissä ympäristötuotteissa erilaiset täyttöastetta seuraavat anturit ja jäteastioiden paikannukseen ovat luontevia ensimmäisiä askeleita. Jatkossa lisäarvoa voidaan luoda monilla muillakin tavoin.

– Esimerkiksi Ruotsissa nopeasti yleistyvä trendi on kulunvalvonta roskakatoksissa, eli kontrolloidaan kenen jätteitä sinne voi tuoda. On vain ajan kysymys, että jätemaksut voidaan jyvittää vesimaksujen tai sähkölaskujen tapaan kullekin asukkaalle sen mukaan, paljonko he ovat jätettä tuottaneet, Partanen visioi.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

tietoa sähköautoilusta

16.9.2025

Älykkäiden sähköjärjestelmien pilvipalveluissa piilee riskejä

Taloyhtiöt ja asukkaat voivat joutua ongelmiin älykkäisiin sähkölaitteisiin liittyvien pilvipalvelujen vuoksi. Pilvipalvelun lakkauttaminen, sopimusehtojen muutos tai palveluntarjoajan konkurssi voi tehdä laitteet käyttökelvottomiksi.

valokuituliittymä

14.11.2024

Valokuituliittymää ei aina saa luvatussa aikataulussa

Valokuituliittymiä markkinoidaan nopean yhteyden lisäksi nopealla rakentamisaikataululla. Todellisuudessa lupaukset eivät aina kuitenkaan pidä. Helsinkiläisen As Oy Airoranta 1:n valokuituyhteys valmistui yli vuoden luvattua myöhemmin, eikä viivästyksen syistä tiedotettu taloyhtiötä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Tupakoinnin kieltäminen taloyhtiöissä on vaikeaa.

27.8.2025

Taloyhtiön on vaikea kieltää tupakointia 

Tupakoinnin kieltäminen koetaan taloyhtiöissä vaikeaksi ja kalliiksi. Kiinteistöliiton mielestä nykyinen pirstaleinen lainsäädäntömalli suojaa tupakoivaa osakasta enemmän kuin savuhaitasta kärsiviä naapureita.

16.1.2025

Vapaarahoitteiset vuokrat nousivat hieman vuoden lopussa

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat viime vuoden loka-joulukuussa pääkaupunkiseudulla 0,4 prosenttia ja muualla Suomessa 1,7 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Runsas tarjontatilanne pitää pääkaupunkiseudun vuokrat kurissa, kun muualla maassa vuokrat kehittyvät vauhdikkaammin.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti