Fabege sai Ruotsissa edullisempaa lainaa vihreälle hankkeelle

Iso ruotsalainen kiinteistöomistaja Fabege Ab on sopinut Danske Bankin kanssa lainasta, jonka ehdot ovat edullisemmat Fabegen hankkeen ympäristöystävällisyyden takia.

Danske Bankin vanhempi asiakkuusvastaava Karin Blomstrand kertoi Fastighetstidningenille, että Fabegen liiketoimintaidea kestävän kaupunkikehityksen luomisesta oli motiivina uuden, ”vihreän” pankkilainan kehittämiselle. Fabegen talousjohtaja Åsa Lind ei kerro, miten paljon tavanomaista edullisempi korko oli kyseessä, mutta sanoi Fastighetstidningenille olevansa tyytyväinen lainaehtoihin.

Fabegen tavoitteena on, että koko sen kiinteistökannalla on ympäristösertifikaatti vuonna 2018. Samalla on tavoitteena, että myös rahoitus olisi vihreää, eli että pankit kehittävät ympäristöasiat huomioivia lainoja.

Lue alkuperäinen juttu Fastighetstidningenistä.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

rahoitus kiinteistönhallinnassa

20.11.2024

Kaupallinen yhteistyö

Miten taloyhtiöt voivat hyödyntää rahoitusta kiinteistöhallinnassa?

Rahantarve ei lopu siihen, kun rakennusprojekti saadaan loppuun. Kiinteistöjen hallinta ja kehittäminen vaativat usein suuria investointeja. Taloyhtiöt ja kiinteistönomistajat turvautuvat lainarahoitukseen kattaakseen esimerkiksi korjauksia, energiatehokkuusprojekteja ja laajennuksia.

Halvinlaina.fi

esteetön jätepiste

9.12.2024

Kaupallinen yhteistyö

Pystyvätkö kaikki taloyhtiössänne käyttämään jätepistettä?

Taloyhtiöiden esteettömyydestä puhuttaessa mieleen tulevat yleensä hissit, rampit ja automaattisesti avautuvat ovet. Mutta kaikkien taloyhtiön asukkaiden pitäisi pystyä käyttämään myös jätepistettä. Esteetöntä jätepistettä edellytetään nykyään myös jätelaissa.

Molok

sähköpyörien lataaminen ja säilyttäminen

22.4.2025

Vinkit sähköpyörien turvalliseen lataamiseen ja säilyttämiseen

Sähköpyörien litiumioniakkujen lataaminen on pääosin turvallista. Akkuihin liittyy kuitenkin myös riskejä niiden suhteellisen ison koon ja tehokkuuden vuoksi. Kokosimme kymmenen vinkkiä sähköpyörien ja -skuuttien turvalliseen säilyttämiseen ja lataamiseen.

asuntojen hinnat ensi vuonna

13.12.2024

Hypo: Asuntojen hinnat kääntyvät nousuun ensi vuonna

Asuntojen hinnat nousevat kolme prosenttia koko maassa ensi vuonna, ennustaa asuntoluototukseen erikoistunut Hypo-pankki asuntomarkkinakatsauksessaan. Asuntojen hintaloukku kuitenkin hidastaa asuntomarkkinoiden kasvuvauhtia.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti