Fabege sai Ruotsissa edullisempaa lainaa vihreälle hankkeelle

Iso ruotsalainen kiinteistöomistaja Fabege Ab on sopinut Danske Bankin kanssa lainasta, jonka ehdot ovat edullisemmat Fabegen hankkeen ympäristöystävällisyyden takia.

Danske Bankin vanhempi asiakkuusvastaava Karin Blomstrand kertoi Fastighetstidningenille, että Fabegen liiketoimintaidea kestävän kaupunkikehityksen luomisesta oli motiivina uuden, ”vihreän” pankkilainan kehittämiselle. Fabegen talousjohtaja Åsa Lind ei kerro, miten paljon tavanomaista edullisempi korko oli kyseessä, mutta sanoi Fastighetstidningenille olevansa tyytyväinen lainaehtoihin.

Fabegen tavoitteena on, että koko sen kiinteistökannalla on ympäristösertifikaatti vuonna 2018. Samalla on tavoitteena, että myös rahoitus olisi vihreää, eli että pankit kehittävät ympäristöasiat huomioivia lainoja.

Lue alkuperäinen juttu Fastighetstidningenistä.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

28.9.2026

Kaupallinen yhteistyö

Hyvin järjestetyt yhteiset tilat helpottavat asumista

Monessa vanhemmassa taloyhtiössä tuskaillaan tilanpuutetta. Tilaa ei kuitenkaan aina tarvita lisää. Olennaisempaa on tarkastella, miten nykyisiä tiloja käytetään, mitä niissä säilytetään ja voisiko järjestystä parantamalla saada samoista neliöistä enemmän hyötyä.

AJ-tuotteet

20.3.2026

Huomioi tämä kevään puutarhatöissä – mullassa legionellariski

Kuiva multa voi pöllytessään levittää ilmaan legionellabakteeria, varoittavat THL ja Ruokavirasto. Multaa on syytä käsitellä huolellisesti, sillä legionella voi aiheuttaa vakavan keuhkokuumeen. Bakteeria on yleensä Suomessa tavattu talousvesijärjestelmissä.

29.9.2026

Vantaan Koivukylässä nostetaan asuntojen arvoa isolla ryhmäkorjauksella

Vantaan Koivukylässä valmistellaan mittavaa, 250 miljoonan euron ryhmäkorjaushanketta. Hanke toisi 1970-luvun taloyhtiöt tekniseltä käyttöiältään tälle vuosikymmenelle ja nostaisi asuntojen arvoa.

13.5.2026

Pohjoissavolaisen taloyhtiön talous on kunnossa ja katse tulevaisuudessa

As Oy Iisalmen Vapaaherttualla menee hyvin. Talous on kunnossa, korjaustarpeita tarkastellaan kymmenen vuoden aikajänteellä, ja yhtiö sai vastikään Vuoden taloyhtiöteko -palkinnon. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Heikki Lämpsän mukaan syynä on hallituksen ja isännöitsijän hyvä yhteistyö.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti