Tammikuussa etsitään tasapainoa

Onko tasapainosi terästä? -kampanjan ideana on lisätä tietoisuutta tasapainon merkityksestä, kaatumisen ehkäisystä ja luustoterveyden edistämisestä. Tavoitteena on saada kaikki toimimaan – tekemään tasapaino- ja luustotestit sekä harjoittelemaan tasapainoa monipuolisten vinkkien avulla. Kampanjan takana ovat Eläkeliitto, Luustoliitto ja Svenska Pensionärsförbundet.
Kampanja alkoi tänään ja tasapainoista tammikuuta vietetään kampanjan merkeissä 3.2. saakka.

Väestö ikääntyy. Yhä useampi iäkäs asuu kotonaan yhä heikompikuntoisena, ja todennäköisyys kaatumiseen lisääntyy. Yleisin kaatumistapaturman paikka on koti. Kotona asuvista iäkkäistä henkilöistä noin joka kolmas yli 70-vuotias kaatuu ainakin kerran vuodessa (Lähde: FIN Terveys 2017 -tutkimus).
Suomessa tapahtuu vuosittain lähes 400 000 kaatumistapaturmaa, joista seuraa 1200 kuolemantapausta ja 6000–7000 lonkkamurtumaa. Yleisesti kaatumisista seuranneiden terveydenhuollon kustannusten on arvioitu olevan Suomessa yli 500 miljoonaa euroa vuodessa
Murtumatta mukana -ohjelma kannustaa kaikkia mukaan Onko tasapainosi terästä? -kampanjaan.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

24.2.2026

Apulaispormestari Johanna Laisaari: Täydennysrakentamiselle todellinen tarve

Taloyhtiöillä on merkittävä rooli kaupungin täydennysrakentamishankkeissa, sanoo Helsingin kaupunkiympäristön apulaispormestari Johanna Laisaari. Hän kannustaa taloyhtiöitä katsomaan yhtiön pihaa ja yhteisiä alueita lasten näkökulmasta.

vesivahingon jälkeen

20.2.2026

Toimi näin vesivahingon sattuessa

Kun taloyhtiössä tapahtuu vesivahinko, vahingon syy ja laajuus on tärkeää selvittää viivytyksettä. Hyvät kirjalliset dokumentit ja valokuvat helpottavat asioiden selvittämistä. Aivan ensimmäiseksi on kuitenkin saatava vedentulo lakkaamaan.

21.10.2025

Viemäriongelmille etsitään vastuunkantajia – vuotoja jopa alle 10-vuotiaissa valurautaviemäreissä

Monissa 2000-luvulla asennetuissa epoksipinnoitetuissa valurautaviemäreissä on havaittu huolestuttavan paljon vuotoja ja tukkeutumisia. Useat taloyhtiöt vaativat joko asennustyössä vaurioituneiden putkien korjaamista tai korjauskulujen maksamista.

8.4.2026

Takana onnistunut linjasaneeraus? Taloyhtiö, osallistu kilpailuun

Kilpailu onnistuneille linjasaneerauksille on jälleen käynnissä. Kisassa etsitään taloyhtiöitä, joissa on toteutettu kokonaisuutena onnistunut linjasaneeraus. Hakuaika jatkuu toukokuun loppuun ja voittaja julkistetaan syksyllä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti