Kaupunkien vuokramarkkinat eriytyvät

Suomessa kaupunkien vuokramarkkinoiden kehitys on selkeästi eriytymässä. Vuokrakehitys on voimakkaasti hidastunut monessa keskisuuressa kaupungissa suuriin kaupunkeihin verrattuna. Eriytyminen näkyy myös keskisuurten kaupunkien sisällä. Asuntokuntien pienentyessä yksiöiden vuokrat jatkavat maltillista kasvua, kun taas suuremmissa asunnoissa vuokrakehitys on jopa negatiivista, Suomen Vuokranantajien ekonomisti Sakari Rokkanen arvioi Tilastokeskuksen vuokratilastoja.

Tilastokeskus on julkistanut tuoreet tiedot heinä-syyskuun 2020 vuokrista. Vapaarahoitteisten vuokra-.asuntojen vuokrat nousivat vuodessa koko maassa 1,2 prosentilla. Tilastokeskuksen tiedot kertovat jälleen vuokramarkkinoiden eriytymisestä: Kuudessa suurimmassa kaupungissa vuokrat nousivat 1,5-1,8 prosenttia. Monissa keskisuurissa kaupungeissa vuokrien nousu on puolestaan käytännössä pysähtynyt.

Vuokrien nousu asettui kuudessa suurimmassa kaupungissa Helsingin 1,5 prosentin ja Vantaan 1,8 prosentin väliin. Keskisuurissa kaupungeissa vuokrakehitys on puolestaan ollut hyvin maltillista. Esimerkiksi Jyväskylässä (+0,2 %) ja Lahdessa (+0,1 %) vuokrien nousu on Tilastokeskuksen tietojen mukaan käytännössä pysähtynyt.

Rokkasen mukaan viime vuosien voimakas rakentaminen ja asuntotarjonnan kasvu monissa kaupungeissa on hillinnyt vuokrien nousua. Keskisuurissa kaupungeissa vuokra-asuntojen tarjonta on kehittynyt paikoitellen kysyntää nopeammin. Monessa suuressa kaupungissa taas pieniä asuntoja syntyy edelleen liian vähän kysyntään nähden.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

10.10.2025

Kysely: Vuokranantajien ostoaikeet selvässä kasvussa

Sijoitusasuntojen ostoaikeet ovat nousseet selvästi. Reilu 28 prosenttia kyselyyn vastanneista kertoo aikovansa ostaa sijoitusasunnon. Kehitysnäkymiltään vahvimpana kaupunkina pidetään Rovaniemeä.

13.3.2026

Vapaarahoitteiset vuokrat kääntyivät laskuun viime vuonna

Viime vuosi oli vuokramarkkinoilla poikkeuksellisen vaikea, selviää Suomen Vuokranantajien vuokramarkkinakatsauksesta. Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen tarjonta kasvoi, ja vuokrat kääntyivät laskuun koko maassa. 

5.5.2025

Pääkaupunkiseudun varautumista sään ääri-ilmiöihin syytä kehittää

Pääkaupunkiseudun kaupungit ovat varautuneet sään ääri-ilmiöihin vain osittain. Esimerkiksi suunnitelmien ajantasaisuus vaihtelee. Sään ääri-ilmiöiden riskit ovat paikallisia, joten varautumisenkin tulee olla paikallista.

maahanmuuttajat

13.6.2025

Maahanmuuttajat asuvat suomalaisia useammin vuokralla

Ennusteiden mukaan vieraskielisen väestön osuus kaksinkertaistuu Suomessa 15 vuodessa. Tämä muokkaa tulevia asuintarpeita etenkin suurissa kaupungeissa. Vieraskielisistä asuntokunnista lähes kolme neljästä asuu vuokralla, kun kotimaisissa kieliryhmissä omistusasuminen on yhä yleisin asumisen muoto.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti