Kiinteistöliitto suosittelee lisäaikaa taloyhtiöiden kivijalkaliikkeiden vuokriin

Kiinteistöliiton mukaan hyvästä vuokralaissuhteesta kannattaa pitää kiinni, ja epidemian aikana se voi edellyttää maksuaikajärjestelyjä. Kiinteistöliitto suosittelee taloyhtiöille lisäajan myöntämistä kivijalassa sijaitsevien yritysten vuokranmaksuun, Suomen Yrittäjät tiedottaa.

Moni yritys on pinteessä etsiessään keinoja kulujen karsimiseksi käynnissä olevan influenssaepidemian aikana. Epidemian taloudelliset vaikutukset tulevat olemaan mittavat, joten on suositeltavaa, että taloyhtiöt tarvittaessa sopivat vuokralaisen tilanteeseen nähden kohtuullisista maksuaikajärjestelyistä, sanoo Kiinteistöliiton apulaispäälakimies Kristel Pynnönen.

Maksuaikajärjestelyt ovat ensisijainen keino. Tilanteen vaatiessa, ei voida poissulkea neuvottelua määräaikaisesta vuokranalennuksesta. On huomattava, että näissä toimissa tulee pitää mielessä mahdolliset vaikutukset taloyhtiön omaan talouteen. Jos vuokrasuhde päättyy, voi epidemian vaikutuksista johtuen olla vaikeaa löytää uutta vuokralaista, Pynnönen sanoo.

Päätökset vuokrasopimuksen muutoksissa:

  • Taloyhtiön hallitus tekee päätökset vuokrasopimuksen muutoksiin.
  • Jos vaikutukset kohdistuvat olennaisesti osakkeenomistajan velvollisuuteen maksaa yhtiövastiketta tai muihin osakkaan osakehuoneiston käyttämisestä aiheutuviin kustannuksiin, asia täytyy viedä yhtiökokouksen päätettäväksi.
  • Sekä maksuaikatalusta että vuokranalennuksesta kannattaa sopia kirjallisesti.
  • Taloyhtiöiden, joissa suuri prosentti tuloista muodostuu vuokratuloista vastiketulojen sijaan, kannattaa harkita pankin puoleen kääntymistä lyhennysvapaiden kuukausien järjestämiseksi.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

13.5.2026

Pohjoissavolaisen taloyhtiön talous on kunnossa ja katse tulevaisuudessa

As Oy Iisalmen Vapaaherttualla menee hyvin. Talous on kunnossa, korjaustarpeita tarkastellaan kymmenen vuoden aikajänteellä, ja yhtiö sai vastikään Vuoden taloyhtiöteko -palkinnon. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Heikki Lämpsän mukaan syynä on hallituksen ja isännöitsijän hyvä yhteistyö.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

taloyhtiöiden talous

7.11.2025

Taloyhtiöiden talous vahvistunut – korjausrakentaminen yhä maltillista

Taloyhtiöiden taloustilanne on tänä vuonna parantunut. Maksurästit ovat vähentyneet, puskurit vahvistuneet ja talletustase on aiempaa korkeampi, kertoo OP Pohjola. Korjausrakentamisen kysyntä on silti edelleen maltillista.

20.8.2025

Mitä taloyhtiöiden tulee tietää uudesta rakentamislaista?

Uudistetun rakentamislain tavoitteena on sujuvoittaa lupaprosesseja, mutta käytännön vaikutukset voivat vaihdella kunnittain. Taloyhtiöiden on hyvä selvittää ajoissa, mitä vaatimuksia omalle hankkeelle muuttuneessa tilanteessa asetetaan.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti