Pasilan Tripla avaa ovensa tänään

250 liiketilallaan Suomen ja Pohjoismaiden suurin kauppakeskus Mall of Tripla avautuu tänään 17.10.2019. Myös Triplan pysäköintilaitos ja uusi Pasilan asema avaavat tänään ovensa.

Kauppakeskuksen avautuessa sen liiketiloista on vuokrattu 96 prosenttia. Rakennustyöt ovat kesken Triplan hotellin, toimistojen ja asuntojen osalta ja kokonaisuudessaan Tripla on YIT:n mukaan valmis syksyllä 2020. Helsingin kaupunki on rakennustöiden ajan panostanut merkittävästi Pasilan katuihin ja liikennejärjestelyihin. Lisäksi Väylävirasto on rakentanut Pasilan asemalle läntisen lisäraiteen sujuvoittamaan junaliikennettä.

Kolmen korttelin ja maanalaisten tilojen muodostama Tripla on YIT:n historian suurin yksittäinen hanke ja kokonaisarvoltaan lähes puolitoista miljardia euroa. Kauppakeskus Mall of Tripla on toteutettu yhteisyrityksenä, jonka omistajina ovat YIT, Ilmarinen, Conficap ja Fennia.

Lue lisää YIT:n tiedotteesta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

26.11.2025

Tulipalo kerrostalossa? Näin toimit oikein vaaratilanteessa

Tulipalo voi osua kohdalle milloin tahansa, yleensä ennalta varoittamatta. Siksi on tärkeä miettiä valmiiksi, miten toimia, jos omassa taloyhtiössä palaa. Eniten paloja syttyy kiukaasta, helloista ja nykyisin sähköpyörien ja -potkulautojen akkujen latauksesta.

viemäritukoksista vastaaminen

16.6.2025

Kuka vastaa viemäritukoksista taloyhtiössä – osakas vai yhtiö?

Lähtökohtaisesti taloyhtiö kantaa kustannusvastuun viemärin avaamisesta. Tilanne kuitenkin muuttuu, jos tukos on aiheutunut osakkaan huolimattomasta toiminnasta – esimerkiksi, jos viemäriin on huuhdottu sinne kuulumatonta materiaalia, kuten kissanhiekkaa.

Tilaajille

22.10.2025

Energiayhteisö taloyhtiössä – näin hyödyt yhteisestä aurinkosähköstä

Energiayhteisössä kyse on taloyhtiön asukkaiden yhteenliittymästä, joka perustetaan yhteistä sähköntuotantoa varten. Energiayhteisöt myös parantavat energiajärjestelmän turvallisuutta kriisitilanteiden ja sähkökatkojen varalta, sillä ne hajauttavat energiantuotantoa.

3.2.2026

Suojeltu rakennus on korjattava hallitusti

Vaikka taloyhtiön rakennus olisi suojeltu, sitä saa kunnostaa ja korjata. Remontissa tehtävien muutosten tulee kuitenkin olla hallittuja ja hankkeen luvanvaraisuus on hyvä tarkistaa. Korjaushanke kannattaa suunnitella huolellisesti.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti