Kiinteistöliiton neuvontainsinööri varoittaa mikrosementistä

Helppoina kylpyhuoneen remonttivaihtoehtoina mainostetut mikrosementit ja sisustuslaastit sisältävät riskejä, kertoo Kiinteistöliitto Uusimaan rakennustekniikkaan erikoistunut neuvontainsinööri Jari Hännikäinen Helsingin Sanomissa

Hännikäinen muistuttaa ettei mikrosementtiä tai muita vaihtoehtoisia pintamateriaaleja tule asentaa suoraan vanhojen kylpylaattojen päälle.

– Jos asentaa vettä eristäviä märkätilapaneeleita, joiden takana on laatat, joiden takana on vedeneriste, kyseessä on yksinkertaisesti rakennusvirhe, Hännikäinen sanoo.

Suomessa myytävistä mikrosementeistä ja sisustuslaasteista yhdelläkään ei vielä toistaiseksi ole Eurofins Expert Services -yrityksen eli aiemmalta nimeltään VTT Expert Servicesin myöntämää tuotesertifikaattia. Sertifikaatti osoittaa, että tuotteet täyttävät niiden käyttötarkoitukseen asetetut vaatimukset.

Lue koko juttu täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

7.2.2025

Varmista veden laatu – käyttöveden lämpötilan lasku tuo mukanaan bakteeririskin

Taloyhtiöiden talousvesi on pääsääntöisesti hyvälaatuista. Putkiremonttien ja vesilaitosten verkostosaneerausten siirtyminen liian kauas tulevaisuuteen muodostavat merkittävimmän uhan veden laadulle. Myös energiansäästötoimissa tulee varoa legionellabakteerin riskiä.

mia koro-kanerva

25.11.2025

Mia Koro-Kanervasta Kiinteistöliiton uusi toimitusjohtaja

Suomen Kiinteistöliiton uudeksi toimitusjohtajaksi on ensi vuoden toukokuusta alkaen nimitetty OTM, eMBA Mia Koro-Kanerva. Liiton nykyinen toimitusjohtaja, kiinteistöneuvos Harri Hiltunen jää eläkkeelle ensi vuoden syyskuussa.

7.5.2025

Talouden epävarmuus heikentää korjausrakentamisen näkymiä

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen voi tänä ja ensi vuonna jäädä hieman odotettua heikommaksi, selviää Kiinteistöliiton korjausrakentamisbarometrista. Eniten kerrostaloissa tehdään tänä vuonna vesi- ja viemärijärjestelmien korjauksia. Seuraavien viiden vuoden aikana sähköautojen latauspisteet ovat yleisin kerrostaloyhtiön hanke.

24.9.2025

Taloyhtiön tyytymättömyys isännöintiin johti sopimuksen irtisanomiseen

Taloyhtiöt ovat melko tyytyväisiä saamiinsa isännöintipalveluihin, mutta kiitettävään arvosanaan on vielä matkaa. Tyytymättömyys voi johtaa asiakkuuden päättymiseen. Näin kävi As Oy Helsingin Sompasaaren Pookissa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti