Yle: Turun rakennusvalvonta ottaa Toriparkin tarkkaan syyniin

Turun Toriparkin kaivuutyöt keskeytettiin painumisvaaran takia, kertoo Ylen verkkouutiset. Rakennusvalvonta aikoo seurata työmaata nyt säännöllisesti.

Ylen haltuunsa saaman Turun kaupungin tilaaman selvityksen mukaan Eerikinkadulla maa on paikoin painunut työmaata kohti jopa 20 senttimetriä.

Katujen painuminen on huomattu myös toria ympäröivissä kiinteistöissä. Kauppakeskus Hansakorttelissa torin kaivuutöitä on seurattu tarkasti. Kauppakeskusjohtaja Timo Palviainen kertoi Ylelle huolta aiheutuvan siitä, miten kiinteistöt kestävät rakennustyöt.

Helmikuun alussa Hanskakorttelin tiloissa olevassa 180-vuotiaassa Foija-ravintolassa tapahtui laaja vesivahinko.

Lue koko uutinen Ylen verkkosivuilla.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

30.12.2025

Taloyhtiöt ja uusi rakentamislaki – mihin tarvitaan lupa ja mihin ei?

Kuntien rakennusvalvontatyö on muuttunut uuden rakentamislain myötä. Jokainen kunta voi tulkita lupakynnystä hieman eri tavoin, joten kuntakohtaista vaihtelua on. Yksi uuden lain tavoitteista on keventää lupabyrokratiaa.

As Oy Tuurepori

17.3.2026

Hissillä ateriat asukkaille – Satavuotias As Oy Tuurepori oli aikaansa edellä

Turun keskustassa sijaitseva As Oy Tuurepori perustettiin vuonna 1924. Sadan vuoden aikana se on nähnyt lähiympäristön muutoksen ja toiminut kotina kuuluisuuksillekin. Aikansa uusimmalla talotekniikalla rakennetusta talosta on pidetty hyvää huolta ja se jatkaa hyväkuntoisena seuraavalle vuosisadalle.

13.2.2026

Väestönsuojat tutuiksi – turvallisuushenkilöstöä koulutettiin Turussa

Kiinteistöliitto Varsinais-Suomi järjesti yhteistyössä Turun Seudun Väestönsuojeluyhdistyksen kanssa tammikuussa Taloyhtiön turvallisuushenkilöstön kurssin. Kaksiosaisella kurssilla käytiin läpi väestönsuojelujärjestelmää, asukasturvallisuutta sekä palo- ja pelastusturvallisuutta.

pieni taloyhtiö

25.4.2025

Raunistulan neljän kodin yhtiössä asiat hoidetaan omin voimin

Raunistulan puutaloalueella sijaitsevan entisen lakkatehtaan kiinteistössä tehdään päätökset yhdessä ja tartutaan talkoohengellä harjaan ja lumilapioon. Ari Kokko on toiminut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana neljä vuotta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti