Mia Koro-Kanervasta Kiinteistöliiton uusi toimitusjohtaja

mia koro-kanerva

Suomen Kiinteistöliiton uudeksi toimitusjohtajaksi on ensi vuoden toukokuusta alkaen nimitetty OTM, eMBA Mia Koro-Kanerva. Liiton nykyinen toimitusjohtaja, kiinteistöneuvos Harri Hiltunen jää eläkkeelle ensi vuoden syyskuussa. Hiltunen on toiminut tehtävässä vuodesta 2005.

Koro-Kanerva siirtyy tehtävään Suomen Isännöintiliiton toimitusjohtajan paikalta. Aiemmin hän on työskennellyt muun muassa Kiinteistöliiton toimialayhdistyksen Suomen Vuokranantajat ry:n toiminnanjohtajana sekä neuvontalakimiehenä Kiinteistöliitossa.

Kiinteistöliiton hallituksen puheenjohtaja Timo Nieminen kertoo, että Koro-Kanervan valintaan vaikuttivat erityisesti hänen monipuolinen osaamisensa ja kokemuksensa kiinteistötoimialasta sekä näytöt kyvystä johtaa ja kehittää toimivia organisaatioita.

Lisäksi hän osoitti valintaprosessin aikana vahvaa sitoutumista ja motivaatiota Kiinteistöliiton ja koko liittoyhteisön toiminnan ja yhteistyön edelleen kehittämiseen.

Suomen Kiinteistöliiton 23 jäsenyhdistyksessä on jäsenenä yli 34 000 asunto- ja kiinteistöosakeyhtiötä sekä valtakunnallisessa toimialajärjestössä Suomen Vuokranantajissa yli 27 000 yksityistä vuokranantajaa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Isännöintikartellista annettiin päätös.

12.9.2025

Isännöintikartellista annettiin päätös – ”Nyt on saatu isännöinnille rajanveto, mitä saa tehdä ja mitä ei”

Korkein hallinto-oikeus antoi kesäkuun lopulla ratkaisunsa isännöintialan kartellista. Kartellissa Isännöintiliitto ja kuusi isännöintiyritystä sopivat 2014–2017 keskenään isännöintipalvelujen hinnoista ja pyrkivät korottamaan valtakunnallisesti isännöintitoimialan hintatasoa.

otto mattsson

2.3.2026

Kiinteistömedian toimitusjohtaja Otto Mattsson siirtyy Isännöintiliiton johtoon

Suomen Kiinteistölehteä kustantavan Kiinteistömedia Oy:n toimitusjohtaja Otto Mattsson on valittu Isännöintiliiton uudeksi toimitusjohtajaksi. Mattsson aloittaa tehtävässä viimeistään syyskuun alussa.

Vantaalaisessa taloyhtiössä siirryttiin elektromekaaniseen lukitusjärjestelmään.

23.9.2025

Vantaalainen taloyhtiö uusi lukituksensa – elektromekaaninen järjestelmä tuo turvallisuutta ja helppoutta

As Oy Rajakentäntie 4:ssä lukituksen uusiminen tuli ajankohtaiseksi linjasaneerauksen alla. Samalla siirryttiin elektromekaaniseen lukitusjärjestelmään. Nyt asukkailla on käytössään yksi avain entisten kahden tai kolmen sijaan.

11.4.2026

Kiinteistöliiton liittokokous kokoontui Oulussa – hallitukseen henkilövaihdoksia

Suomen Kiinteistöliiton Oulussa kokoontunut liittokokous on valinnut rakennusneuvos Timo Niemisen jatkamaan liiton puheenjohtajana. Varapuheenjohtajistossa tapahtui muutoksia, ja hallitukseen valittiin uusia jäseniä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti

Osallistu lukijatutkimukseen

Luetko painettua Suomen Kiinteistölehteä? Vastaa lyhyeen kyselyyn ja auta meitä kehittämään lehteä entistä paremmaksi! Samalla osallistut kahden 100 euron GoGift-lahjakortin arvontaan.

Vastaa kyselyyn