Talvella tehty salaojaremontti toi rivitaloyhtiölle monia etuja

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Kirkkonummen Veikkolassa taloyhtiö teetti salaojaremonttinsa talvella. Kokemukset olivat hyviä, ja säästöjäkin syntyi.

As Oy Länsirinne on vuonna 1988 rakennettu rivitaloyhtiö, jossa on neljä rivitaloa ja 18 asuntoa. Rakennuksista kaksi on kahden tason rinneratkaisuja. Rinteen alapuolella sijaitsevissa yhden tason rivitaloissa oli ollut jo pitempään ongelmia pintavesien ohjauksen kanssa.

– Pieniä parannuksia oli vuosien mittaan tehty, mutta niistä ei ollut suurta apua. Ilmastomuutoksen myötä talvet ovat sateisempia, ja pihalle kertyvä vesi jäätyy yhä uudestaan. Ei yksinkertaisesti ehditä hiekoittaa riittävästi liukkauden torjumiseksi, taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Janne Hartemo pahoittelee.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Dakota Lavento

Kirjoittaja on rakentamiseen, talotekniikkaan ja energiatehokkuuden parantamiseen erikoistunut vapaa toimittaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

28.4.2025

Osakkaiden terassit salaojaremontissa – kuka vastaa kustannuksista?

Jos taloyhtiössä on jo alun perin toteutettu huoneistoihin terassit, ne kuuluvat lähtökohtaisesti yhtiön vastuulle. Jos taas osakkeenomistajat ovat rakentaneet terasseja itse omalla kustannuksellaan, kyse on osakasmuutostöistä.

Tilaajille

talon maalaus

14.10.2024

Kaupallinen yhteistyö

Miksi ensi kevään talon maalaus kannattaa tilata jo syksyllä?

Keväällä monet alkavat miettiä talon ulkoverhouksen maalausta. On kuitenkin lukuisia syitä miksi talon maalauksen suunnittelu ja työn tilaaminen kannattaa tehdä jo syksyllä. Tässä artikkelissa kerromme millaisia hyötyjä saat asiakkaana, kun tilaat maalauksen jo syksyllä.

Sorcolor Oy

Taloyhtiön tarkastustoimintaa pidetään tarpeellisena.

31.10.2024

Taloyhtiön tarkastustoimintaa pidetään tarpeellisena

Suurin osa taloyhtiöistä pitää tilintarkastusta ja toiminnantarkastusta hyödyllisenä, selviää Kiinteistöliiton kyselystä. Toiminnantarkastukseen ollaan vielä tyytyväisempiä kuin tilintarkastukseen. Yli puolet taloyhtiöistä maksaa toiminnantarkastajille palkkiota.

neuvosto isännöinti

25.9.2024

Kuukauden kasvo: Neuvosto valvoo isännöinnin etiikkaa

Vuodenvaihteessa toimintansa aloittanut isännöinnin eettinen neuvosto sai kesän alkuun mennessä kuusi lausuntopyyntöä, joista ensimmäiseen se ehti myös antaa ratkaisun. Neuvoston ensimmäinen puheenjohtaja Juha Kärkölä kertoo neuvoston toiminnan alkutaipaleesta.