Vaalipaneeli päätti Kiinteistöliiton liittokokousseminaarin

Kiinteistöliiton ylin päättävä elin, vuotuinen liittokokous alkoi tänään Rovaniemellä. Perinteiseen tapaan ensimmäisen päivän ohjelmassa oli alueen erityispiirteisiin pureutunut seminaari. Ja koska pian edessä ovat eduskuntavaalit, päättyi seminaaripäivä vaalipaneeliin.

Paikalle Kiinteistöliiton edustajien tentattaviksi olivat saapuneet keskustan Merja Mäntyniemi, kokoomuksen Heikki Autto, perussuomalaisten Liisa Mariapori, sosiaalidemokraattien Antti Liikkanen ja vasemmistoliiton Vesa Puuronen.

Rovaniemellä kun oltiin, kaikki ehdokkaat olivat luonnollisesti ehdolla Lapin vaalipiiristä. Samasta syystä myös osa kysymyksistä ja etenkin suuri osa vastauksista sivusivat paikallisia kysymyksiä.

Kaikki ehdokkaat myös puhuivat suomalaisen työn ja suomalaisten työllistämisen puolesta. Näkemykset keinoista kuitenkin vaihtelivat.

Siinä missä vasemmalla ei kavahdettu lisävelan ottamista ja runsasta elvyttämistä, porvarillisella puolella velkaa vierastettiin ja katsottiin, että Suomi saadaan nousuun vain työllä ja sille edellytyksiä luomalla.

Vaalipaneelissa puheenjohtajana toimi Kiinteistöliiton toimitusjohtaja Harri Hiltunen, joka toimi koko kiinteistöseminaarin puheenjohtajana.

Varsinaisessa seminaariosuudessa alustivat Lapin liiton yhteysjohtaja Maiju Hyry, johtaja Timo Jokelainen Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksesta sekä kaupunginarkkitehti Tarja Outila Rovaniemen kaupungilta.

Kiinteistöliiton liittokokoustapahtumat jatkuvat huomenna lauantaina, jolloin vuorossa on varsinainen liittokokous.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

11.4.2025

ISA-järjestelmän tulevaisuus puntarissa – yhdistyksen toiminta siirtyi vuodenvaihteessa Isännöintiliittoon

Isännöinnin Auktorisointi ISA ry:n hallitus päätti viime vuoden lopulla siirtää yhdistyksen operatiivisen toiminnan Isännöintiliitolle. ISA jatkaa toimintaansa, mutta tulevaisuus on vielä auki.

mia koro-kanerva

25.11.2025

Mia Koro-Kanervasta Kiinteistöliiton uusi toimitusjohtaja

Suomen Kiinteistöliiton uudeksi toimitusjohtajaksi on ensi vuoden toukokuusta alkaen nimitetty OTM, eMBA Mia Koro-Kanerva. Liiton nykyinen toimitusjohtaja, kiinteistöneuvos Harri Hiltunen jää eläkkeelle ensi vuoden syyskuussa.

neuvontapalvelut isännöitsijä

7.1.2025

Neuvontapalvelut auttavat isännöitsijää muuttuvassa arjessa

Isännöintialalla on tapahtunut monia muutoksia, mutta edelleen hyvä isännöinti vaatii asiantuntijuutta ja pykälien tuntemusta. Isännöitsijöiden apuna ja tukena ovat Kiinteistöliitto Uusimaan tarjoamat neuvontapalvelut ja koulutukset.

7.5.2025

Talouden epävarmuus heikentää korjausrakentamisen näkymiä

Taloyhtiöiden korjausrakentaminen voi tänä ja ensi vuonna jäädä hieman odotettua heikommaksi, selviää Kiinteistöliiton korjausrakentamisbarometrista. Eniten kerrostaloissa tehdään tänä vuonna vesi- ja viemärijärjestelmien korjauksia. Seuraavien viiden vuoden aikana sähköautojen latauspisteet ovat yleisin kerrostaloyhtiön hanke.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti