Mitä tehdä hylätyille polkupyörille?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Lehdet ovat pudonneet puista, ja on aika varautua talven tuloon. Piha-alueet halutaan siistiksi ylimääräisestä tavarasta, ja polkupyörät on hyvä siirtää sisätiloihin kevättä odottamaan. Mutta mikä eteen, kun pyörävarasto on valmiiksi puoliksi täynnä?

Mieleen saattaa juolahtaa pyöräsuojiin ja muihin taloyhtiön hallinnassa oleviin tiloihin kertyneiden käyttämättä olevien harrastevälineiden hävittäminen. Asiaan vaikuttaa yhtäältä perustuslaissa turvattu omaisuuden suoja ja toisaalta hylätyn omaisuuden käsite. Polkupyöriin, joiden omistaja ei ole tiedossa, sovelletaan myös löytötavaralakia.

Yksityinen omaisuus nauttii perustuslain suojaa, johon puuttuminen voi käytännössä muodostua rikoslaissa rangaistavaksi säädetyksi omankädenoikeudeksi. On tärkeää selvittää riittävässä laajuudessa omaisuuden mahdollinen omistaja.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Tapio Haltia

Kirjoittaja on neuvontalakimies Suomen Kiinteistöliitto ry:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

25.3.2025

Kevättalkoot suunnitteilla? Keräysautot jälleen liikkeellä

HSY:n keräysautot vastaanottavat maksutta kotitalouksien vaarallista jätettä sekä metalli-, sähkölaite- ja elektroniikkaromua. Kierrätyskeskuksen keräysautoon voi tuoda uudelleenkäyttöön sopivaa, hyväkuntoista kodin käyttötavaraa.

pieni taloyhtiö

25.4.2025

Raunistulan neljän kodin yhtiössä asiat hoidetaan omin voimin

Raunistulan puutaloalueella sijaitsevan entisen lakkatehtaan kiinteistössä tehdään päätökset yhdessä ja tartutaan talkoohengellä harjaan ja lumilapioon. Ari Kokko on toiminut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana neljä vuotta.

valokuituliittymä

14.11.2024

Valokuituliittymää ei aina saa luvatussa aikataulussa

Valokuituliittymiä markkinoidaan nopean yhteyden lisäksi nopealla rakentamisaikataululla. Todellisuudessa lupaukset eivät aina kuitenkaan pidä. Helsinkiläisen As Oy Airoranta 1:n valokuituyhteys valmistui yli vuoden luvattua myöhemmin, eikä viivästyksen syistä tiedotettu taloyhtiötä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

onnistunut remontti

5.2.2025

Viisi askelta onnistuneeseen remonttiin

Putki- tai julkisivuremontin kaltaisen ison korjaushankkeen onnistuminen edellyttää lähtötilanteen tarkkaa selvittämistä, huolellista suunnittelua sekä päteviä urakoitsijoita ja valvojia. Taloyhtiön hallituksen pitää olla hereillä projektin alusta lähtien.