Erityisasuminen puhuttaa uudistaloissa

erityisasuminen
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Onko taloyhtiöllä keinoja vaikuttaa, kun uudiskerrostalosta vuokrataan iso määrä huoneistoja muuhun kuin tavanomaiseen asumiseen?

Tätä pohditaan Kuopion Portissa, Kuopion matkakeskuksen vuosina 2020–2022 valmistuneessa maamerkissä. Kyseessä on kolmen 15–17-kerroksisen asunto-osakeyhtiön, neljän kiinteistöosakeyhtiön ja autohallin muodostama kokonaisuus, jossa on yhteensä 257 asuntoa, liike- ja toimistotiloja, supermarket ja päiväkoti.

Hoivapalveluyritys Attendo vuokrasi Kuopion Asemantornista kerroksista 5–8 kaikkiaan 31 seniorivarusteltua asuntoa ikäihmisten käyttöön kiinteistöosakeyhtiö Hoivapalvelut oy:ltä. Attendo ei kuitenkaan löytänyt vuokralaisikseen riittävästi ikäihmisiä ja sanoi kaikki asukkaat irti viime keväänä. Yhtiö päättikin alkaa tarjota erityisasumispalveluja mielenterveys- ja päihdekuntoutujille.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Anna-Liisa Pekkarinen

Kirjoittaja on talotekniikkaan, taloyhtiön hallintoon, isännöintiin ja rakentamiseen perehtynyt vapaa toimittaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

26.2.2026

Kaupallinen yhteistyö

Putkiremontin toteutustavat vertailussa: sukitus vai perinteinen?

Putkiremontin toteutustavat ovat kehittyneet viime vuosina nopeasti, ja erityisesti viemärin sukitus on vakiinnuttanut asemansa perinteisen putkiremontin rinnalla. Kysyimme projektinjohtaja Jari Heikkilältä, miten nämä menetelmät eroavat toisistaan ja milloin kumpikin on järkevin valinta.

Sustera

11.12.2025

Taloyhtiö jälkiasensi hissit edistääkseen esteettömyyttä – ”Kukaan meistä ei nuorene”

Väestö vanhenee, joten taloyhtiöiden kannattaa panostaa esteettömyyden edistämiseen. As Oy Kaakinportissa Pieksämäellä ryhdyttiin korjaustöihin, jotta asukkaat pärjäisivät kotonaan mahdollisimman pitkään.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

asuntojen hinnat

14.3.2025

Hypo: Asuntojen hinnat nousevat maltillisesti

Asuntojen hintojen ennustetaan nousevan tänä vuonna koko maassa 1,5 prosenttia ja ensi vuonna 2,5 prosenttia. Asuntojen kauppamäärät ovat kasvussa, mutta yleinen epävarmuus pitää kuluttajat varovaisina ja hintakehityksen maltillisena.

18.7.2025

Suojaudu oikein ukkosen aiheuttamilta vahingoilta

Ukkosen lähestyessä sulje ovet ja ikkunat, irrota sähkölaitteet pistorasioista, varmista, ettei irtain omaisuus pääse lentämään tuulen mukana, ja valmistaudu mahdolliseen sähkökatkoon.