Brittikunnilla ei ole rahaa paloturvallisuuden parantamiseen

Paikallishallintojen liitto (Local Government Association) sanoo, että kunnilla ei ole rahaa perusteelliseen vuokratalojen paloturvallisuuden parantamiseen, jota Lontoon Grenfellin tulipalon jälkeen suositellaan. Asiasta kertoo paloturvallisuuteen keskittyvä IFSEC-verkkosivusto, joka lainaa mm. Economistia ja Financial Timesia.

Ison-Britannian hallitus on Grenfellin tuhoisan tulipalon jälkiselittelyjen yhteydessä ohjeistanut kuntia parantamaan kunnallisten vuokratalojen paloturvallisuutta. Monilla kunnilla ei kuitenkaan ole oman ilmoituksensa mukaan varaa parannuksiin, jotka maksavat miljoonia puntia. Hallitus on kieltäytynyt rahoittamasta parannuksia.

Lue lisää IFSEC:in sivuilta, joilla myös linkkejä lainattuihin artikkeleihin.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

13.5.2026

Pohjoissavolaisen taloyhtiön talous on kunnossa ja katse tulevaisuudessa

As Oy Iisalmen Vapaaherttualla menee hyvin. Talous on kunnossa, korjaustarpeita tarkastellaan kymmenen vuoden aikajänteellä, ja yhtiö sai vastikään Vuoden taloyhtiöteko -palkinnon. Yhtiön hallituksen puheenjohtaja Heikki Lämpsän mukaan syynä on hallituksen ja isännöitsijän hyvä yhteistyö.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

26.9.2025

Kaupallinen yhteistyö

Uusi Safetum Pelastussuunnitelma – Kodin varautumisen varmistamiseksi

Uuden sukupolven Safetum Pelastussuunnitelma -palvelu on nyt julkaistu – ja se vie varautumisen aivan uudelle tasolle. Sano hyvästit tylsille pelastussuunnitelmille ja ota käyttöösi ennennäkemätön Pelastussuunnitelma-palvelu, josta asukkaatkin kiittävät.

Safetum

27.4.2026

Kaupallinen yhteistyö

Onko taloyhtiössäsi puutteelliset palokatkot? Näin hoidat ne kuntoon

Safetumin tuore paloturvallisuusraportti paljastaa, että monen suomalaisen koti ei ole turvallinen paikka tulipalotilanteessa. Raportin havaintojen mukaan lähes joka kolmannessa kiinteistössä on puutteita palokatkoissa. Mikäli taloyhtiössäsi ei ole tarkastettu palokatkojen kuntoa, nyt on hyvä hetki toteuttaa tarkastus.

Safetum

turvallisesti mökillä

4.6.2026

Kesämökin kulut kalleimmat Savonlinnassa – Oulu edullisin paikkakunta

Mökkeilyn maksut ovat nousseet ja alueelliset erot kustannuksissa kasvaneet, käy ilmi Suomen Omakotiliiton selvityksestä. Sähkö- ja jätemaksut sekä kiinteistövero ovat nousseet vuodessa enemmän ja useammalla paikkakunnalla kuin vuosi sitten. Savonlinnassa maksut ovat Suomen kalleimmat.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti