Eerola-yhtiöiden autot alkavat käyttämään jäterasvasta tehtyä biokaasua

Ympäristöalalla toimiva Eerola-yhtiöt alkaa käyttää autoissaan biokaasua. Yhtiöllä on parisataa autoa, jotka vaihtuvat kaasuvoimalla käyviksi sitä mukaa kuin autokanta uusiutuu, kirjoittaa Helsingin Sanomat.

Muun muassa ravintoloiden rasvanerotinkaivojen tyhjäntäminen kuuluu Eerola-yhtiöiden toimenkuvaan, ja kerätty rasva kuljetaankin jatkossa Gasumille, joka tekee rasvasta biokaasua. Jäterasvan osoite on aiemmin ollut kaatopaikka tai jätenvedenpuhdistamo.

Lue alkuperäinen artikkeli Helsingin Sanomista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

sähköautojen latauslaitteiden myynti laski.

14.11.2025

Taloyhtiö voi maksaa tehomaksua tietämättään – vältä turhat maksut

Moni taloyhtiö maksaa sähkönsiirron tehomaksua, vaikka yhtiön sähkönkulutus ei sitä edellyttäisi, kertoo Isännöintiliitto. Tehomaksu on osa sähkönsiirron hinnoittelua, jolla pyritään tasaamaan kulutushuippuja. Sitä peritään, jos kiinteistössä tarvitaan paljon sähkötehoa yhtä aikaa.

tietoa sähköautoilusta

16.9.2025

Älykkäiden sähköjärjestelmien pilvipalveluissa piilee riskejä

Taloyhtiöt ja asukkaat voivat joutua ongelmiin älykkäisiin sähkölaitteisiin liittyvien pilvipalvelujen vuoksi. Pilvipalvelun lakkauttaminen, sopimusehtojen muutos tai palveluntarjoajan konkurssi voi tehdä laitteet käyttökelvottomiksi.

7.11.2025

Sähköautojen latausasemat taloyhtiössä – kuinka niistä päätetään?

Taloyhtiössä eteen tulee yhä useammin kysymyksiä latausasemien asentamisesta autopaikoille. Kun yhtiössä tehdään päätöksiä sähköautojen latausasemien asentamisesta, on varmistettava yhdenvertaisuuden toteutuminen sekä vastuiden ja kustannusten selkeä jakautuminen.

Tilaajille

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti