Olisiko aika uusia sähköt?

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Taloyhtiön sähköjärjestelmä on syytä saneerata, jos se on todettu turvallisuudeltaan puutteelliseksi tai kapasiteetiltaan riittämättömäksi nykypäivän tarpeisiin.

Kerrostalon sähköverkko koostuu pääkeskuksesta, monimittarikeskuksesta, asuntojen ryhmäkeskuksista ja sähköasennuksista sekä yhteisten tilojen sähkölaitteistoista. Koko komeus kytketään liittymisjohdolla paikallisen sähköverkon haltijan jakeluverkkoon.

Kiinteistön sähköjohdoille lasketaan yleensä samanpituinen elinkaari kuin vesi- ja viemäriputkillekin eli keskimäärin 30–50 vuotta. Vanhoja johdotuksia ei kuitenkaan ole aina välttämätöntä uusia, huomauttaa tekninen asiantuntija Henrik Rousku Sähköinfo Oy:stä, Sähkö- ja teleurakoitsijaliiton omistamasta koulutus- ja kustannusyhtiöstä.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

11.11.2025

Kuukauden kasvo: Vanhat sähköjärjestelmät voivat olla turvallisuusriski

Latausasemien rakentaminen tai aurinkosähkön asentaminen on yhä useamman taloyhtiön suunnitelmissa. Vanhojen sähköjärjestelmien teho ja turvallisuus eivät välttämättä uudistuksiin taivu. Silloin on syytä miettiä sähköremonttia, sanoo STULin tekninen johtaja Esa Tiainen.

7.10.2025

Kaupallinen yhteistyö

Taloyhtiön remonttitarina – tarpeesta toteutukseen kilpailutuksen avulla

Remppatorin ilmaisen digitaalisen kilpailutuspalvelun avulla niin yksityisasiakkaat kuin taloyhtiötkin voivat helposti ja vaivattomasti löytää tekijän asennus- tai remonttityölle. Remppatorista löytyy tekijät niin sähköasennuksiin, eri remontteihin kuin pihahommiinkin.

Remppatori

taloyhtiön sähköturvallisuus

3.10.2025

Kolme uutta vaaranpaikkaa taloyhtiön sähköturvallisuudessa

Varomattomuus on syynä suurimpaan osaan sähköpaloista, erityisesti keittiössä ja saunassa. Myös kuluneet tai vialliset valokytkimet ja pistorasiat aiheuttavat vaaranpaikkoja. Uudenlaisia riskejä syntyy sähköautoista, aurinkopaneeleista ja akuista. 

joulukuusi suomi itsenäisyys

17.12.2024

HSY kerää joulukuuset veloituksetta kiinteistöiltä

Joulukuusien keräystapaa on muutettu edellisvuosista. Käytetyn joulukuusen voi tänä talvena toimittaa Helsingissä myös luonnonsuojeluun.