Väestönsuojaa voi ylläpitää omin voimin tai ostopalveluna

väestönsuojat
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Taloyhtiön väestönsuojan perusylläpito on hoidettavissa omin avuin tai kiinteistöhuollon tuella. Vaativammissa korjauksissa kannattaa turvautua suojausalan ammattilaisiin.

Kiinteistönomistajan on pidettävä väestönsuoja laitteineen ja välineineen sellaisessa kunnossa, että se pystytään ottamaan käyttöön 72 tunnin eli kolmen vuorokauden sisällä. Näin sanoo pelastuslaki. Käyttöönottopykälä on peruslähtökohta määriteltäessä, mitä palveluja tai toimenpiteitä tarvitaan suojan toimivuuden varmistamiseksi.

Teknisistä vaatimuksista ja laitteiden kunnossapidosta on säädetty tarkemmin sisäministeriön asetuksella. Laitteet tulee huoltaa ja niiden toimintakunto tarkastaa vähintään 10 vuoden välein, ja tarkastuksesta on laadittava pöytäkirja. Tiiveyskoe on keskeinen osa tarkastusta.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

kattava väestönsuojajärjestelmä

17.6.2025

Tutkimus: Väestönsuojia on kattavasti mutta kuumuus uhkaa kesäisin

Suomen väestönsuojajärjestelmä on kansainvälisesti sekä poikkeuksellisen kustannustehokas että kattava. Koska suojien jäähdytys perustuu ilmanvaihtoon ilman sähköllä toimivaa ilmastointia, lämpötilan hallinta voi kuitenkin olla entistä kuumempien kesien takia haasteellista.

3.2.2026

Kaupallinen yhteistyö

Sisäministeriön uudet ohjeistukset väestönsuojiin ja pelastussuunnitelmaan

Sisäministeriö on julkaissut kolme uutta yleisopasta, jotka sisältävät ohjeet väestönsuojan käyttöönottosuunnitelmasta, kunnossapidosta ja pelastussuunnitelman laadinnasta. Oppaita voivat hyödyntää myös taloyhtiöiden hallitukset.

Safetum

27.11.2025

Taloyhtiön väestönsuoja – huolla, tarkasta ja varaudu

Taloyhtiön oma väestönsuoja on pidettävä rakenteidensa, laitteidensa ja varusteidensa osalta kunnossa. Koneet ja laitteet tulee tarkistaa kerran vuodessa. Kattava huolto tiiveyskokeineen tehdään kymmenen vuoden välein.

13.11.2025

Espoolainen taloyhtiö testasi väestönsuojansa – tiiveyskoe paljastaa suojan kunnon

Ukrainan sota on saanut monet taloyhtiöt valpastumaan väestönsuojiensa suhteen. As Oy Espoon Rubiinissa haluttiin varmistua, että suoja on varusteltu asianmukaisesti ja toimii kuten kuuluukin. Kiinteistölehti oli mukana seuraamassa väestönsuojan tiiveyskoetta.

Tähtiartikkeli

Tilaajille