Betonirakentamisen puutteita tutkitaan

Rakennusteollisuus RT:n ja ympäristöministeriön rakennetun ympäristön osaston asiantuntijat ovat käyneet yhdessä läpi betonirakentamisessa esiin tulleita ongelmatapauksia. Tapaamisissa on selvitetty ongelmien laajuutta ja niihin johtaneita syitä. Uusissa betonirakenteissa on havaittu ongelmia ainakin Turussa ja Kemijärvellä.

Rakennusteollisuuden ja ympäristöministeriön välisissä neuvotteluissa on sovittu, että RT arvioi betoniteollisuuden ja urakoitsijoiden kanssa betonirakentamisen tuotantoketjut laadunvarmistustoimenpiteineen. Samalla tarkastellaan, onko tarpeen selkeyttää vastuunjakoa betonirakentamisen laadunvarmistuksessa.

Rakennusteollisuus RT:n jäsenyritykset ovat tehneet ja teettäneet omissa rakennushankkeissaan selvityksiä mahdollisten vastaavien puutteiden havaitsemiseksi. Tähän mennessä RT:n tietoon ei ole tullut lisää ongelmakohteita.

Selvitystyöt ovat käynnissä niissä kohteissa, joissa puutteita on todettu. Kohteiden osapuolet tiedottavat niistä tutkimusten valmistuttua. Kun tiedot ovat varmistuneet, voidaan ryhtyä tarvittaviin korjaaviin toimiin. Asiasta on esitetty julkisuudessa paljon erilaisia olettamuksia, mutta niiden pohjalta ei ole järkevää tehdä johtopäätöksiä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

Aurinkovoimala-asennukset

30.10.2024

Aurinkovoimala-asennukset ovat nykyään aiempaa parempia

Uudessa Auriski-hankkeessa selvitettiin aurinkosähköjärjestelmien asennuksien turvallisuutta. Kahden viime vuoden kuluessa tehdyt asennukset osoittautuivat pelättyä paremmiksi. Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin aiemmin teettämässä hankkeessa selvisi, että asennuksissa oli puutteita.

aurinkosähköasennukset

24.4.2025

Tutkimus: Aurinkosähköasennuksissa edelleen puutteita

Tutkimuksessa kartoitettiin pientalojen aurinkosähköjärjestelmien vaatimustenmukaisuutta. Yksikään tutkituista järjestelmistä ei täyttänyt kokonaisuudessaan kaikkia sille asetettuja vaatimuksia.

asunto-osakeyhtiön kaupparekisteristä poistaminen

12.5.2025

Milloin asunto-osakeyhtiö poistetaan kaupparekisteristä?

Taloyhtiö voidaan poistaa rekisteristä tai asettaa selvitystilaan, jos yhtiöllä ei ole rekisteriin merkittyä toimikelpoista hallitusta, elinkeinotoimintalaissa tarkoitettua edustajaa ei ole kaupparekisterissä tai yhtiö on asetettu konkurssiin, joka on rauennut varojen puutteessa.

Tilaajille

neuvontapalvelut isännöitsijä

7.1.2025

Neuvontapalvelut auttavat isännöitsijää muuttuvassa arjessa

Isännöintialalla on tapahtunut monia muutoksia, mutta edelleen hyvä isännöinti vaatii asiantuntijuutta ja pykälien tuntemusta. Isännöitsijöiden apuna ja tukena ovat Kiinteistöliitto Uusimaan tarjoamat neuvontapalvelut ja koulutukset.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti